HPV nedir?

Tüm dünyada kuşkusuz en hızla yayılan hastalıklar cinsel yolla bulaşan hastalıklardır.

İnsanlar cinsel ilişkiden duydukları haz sebebiylede hastalık kapabilir miyim yada güvenli bir cinsel ilişki mi kuruyorum diye düşünmezler. Hpv de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Human Papilloma Virus anlamına gelen Hpv, öncedende bahsettiğimiz gibi cinsel yolla bulaşır bir tür virüstür ve viral enfeksiyondur.

Hem kadında hemde erkekte tehlikeli hastalıklara yol açabilen bu virüs genital bölgede ve mukozalarda enfeksiyon yapan siğiller şeklinde görülür. Yapılan çalışmaların gösterdiğine göre cinsel yönden aktif olan her dört kişiden üçü hayatlarının bir döneminde genital Hpv enfeksiyonu geçirmektedirler. Bu çalışmada kanıtlıyor ki bu virüs çok yaygın bir şekilde görülmektedir.

Condyloma acuminat nedir?

Yaklaşık 40 Hpv tipi kadın ve erkeğin genital bölgesinde hastalık yapabilmektedir. Çoğu Hpv enfeksiyonunda herhangi bir belirti görülmez. Bir kaç Hpv tipi siğil oluşumuna neden olur. Genital bölgede gelişen bu siğillere "condyloma acuminata" adı verilir.

Genital siğiller nerelerde görülebilir?

1. Vajenin içinde,

2. Vajenin dışında,

3. Anüs civarında,

4. Vulvada,

5. Rahim ağzında görülebilir.

Erkeklerde Hpv ne tür hastalıklar ortaya çıkartabilir?

Hpv tip 16 erkeklerde de penis kanseri ve orofarinks (ağız ve yutak bölgesi) kanserine sebep olabilmektedir.

Penis kanseri çok nadir görülmesine rağmen sonuçları çok kötü olan bir kanser türüdür.

Hpv'nin yayılmasını arttıran faktörler nelerdir?

1. Yetersiz immunite (bağışıklık sistemi),

2. Stres,

3. Uykusuzluk, yorgunluk,

4. Uzun süre ile steroid türü ilaçların kullanımı,

5. Gebelik dönemi,

6. Tekrarlayan genital enfeksiyonlar,

7. Travmalar,

8. Sigara içilmesi ile oluşan karsinojenlerin Hpv ile enfekte epiteli etkilemesi,

9. Folat ve beta karotenden eksik beslenmedir.

Hpv'den nasıl korunabilirim?

Hpv cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğundan bu konuda alınan genel önlemlerin alınması Hpv enfeksiyonundan korunmada tek yoldur. Ancak Hpv'nin bulaştırıcılığı o kadar yüksektir ki, şüpheli ilişkilerde kondom kullanımı bile koruyamayabilmektedir. Cinsel temas esnasında erkek genital bölgesinin prezervatifle korunmayan kısımlarından kadına ya da tam tersi kadından erkeğe bulaşma söz konusu olabilir. Bu yüzden bariz kondilom lezyonları olanlarla ilişkiye girmemek çok önemlidir.

Hpv enfeksiyonu nasıl önlenebilmektedir?

Hpv enfeksiyonunun tedavisi yoktur, dolayısı ile önlemeye yönelik tedbirlerin alınması mantıklıdır. Bazı Hpv tipleri için günümüzde aşı şansı vardır. aşı dışında;

1. Cinsel partner sayısını sınırlayın. Partner sayısı arttıkça hastalık riskiniz artacaktır.

2. Kondom kullanmak riskinizi azaltacaktır. Kondom kullanarak cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardan da korunabilirsiniz.

Hpv'nin kesin tedavisi var mıdır?

Maalesef günümüzde Hpv kesin tedavisi bulunmamaktadır. Tedavi edici aşı çalışmaları henüz tamamlanmamıştır.

Tüm viral hastalıklarda olduğu gibi vucud ancak kendi başına antikor üretimi sağlayarak Hpv enfeksiyonunu yenebilir. Bu da bağışıklık sistemi güçlü olanlarda mümkün olabilmektedir. Bu yüzden Hpv bulaşan kadın ve erkeklerin immun (bağışıklık) sistemini güçlü tutmaları önerilir.

Hpv aşısı kimlere uygulanabilmektedir?

Hpv aşısı 9-26 yaş arasında genç kızlara yapılabiliyor. Cinsel yaşam başlamadan önce, Hpv tiplerinden biri ile karşılaşmamış olmak; aşıdan en yüksek korunmayı sağlıyor. Hpv aşısı 4 tip virüse karşı koruma sağlıyor. Hpv aşısının iki çeşittir.

Bu aşılardan biri Hpv virüslerine karşı koruyuculuğunun yanı sıra, genital bölgede oluşabilecek siğillere karşıda koruyucudur. Hpv aşısı 9-26 yaş arasındaki kadınlara uygulandığında etkili olabilecektir.

Hpv aşısının etkileri nelerdir?

Hpv aşıları hastalığa karşı etkilidir fakat var olan hastalığı geçirmeyeceğinden aşı yaptıranlarda da smear taramasına devam edilmesi gerekir. Aşının görevinin hastalığa karşı kadını korumaktır.

Kimlerde öncelikli olarak Hpv aşısı uygulanmalıdır?

Öncelikle hıv taşıyıcılarının, bağışıklık sistemi baskılayan tedavi görenlerin, kortizon kullananların, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olanların, veya Hpv açısından riskli gruptakilerin (örneğin çok partnerlilerin) aşılanması gerekmektedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç