Host nedir?

Kelime anlamı olarak "hizmet vermek" demektir. Fiil olarak kullanılmayıp isim olarak kullanıldığı durumda "hizmet veren kimse" anlamını taşır.

Günüzmüzde en çok Webmasterlara hizmet veren firmalar için kullanılır. Host, Türkçe “Web Alanı” olarak adlandırılan, web sitemize ait dosyaların barındığı web alanıdır. Web sitenizin yapımı bittiğinde web sitenize ait olan html,css,js,php,aspx,jsp vb uzantılı dosyalar ve tasarıma ya da içeriğe ait olan jpg,png,gif vb uzantılı resim dosyalarınızı hostunuza yüklemeniz gerekir.

İki çeşit host vardır.

Linux host: En çok salın alınan hosttur.Çünkü linux işletim sistemi ücretsizdir.Php programlama dili ve mysql veritabanına ihtiyaç duyan siteler linux host kullanır.Bunun yanında statik siteler yani html sitelerde en çok bu host tipinde barındırılır.

Windows host: Asp ve asp.net ile yapılan ve mssql veritabanı kullanan siteler bu hostta barındırılır.Bunun yanında php ve mysql ile yapılan siteler de bu host tipinde barındırılabilir.Ama php ve mysql linux altında daha stabil çalışmaktadır.

Host satan sitelerden web siteniz için host satın alabilirsiniz.Tabi öncelikle domain almanız ya da domaini de host aldığınız yerden hostu alırken almanız gerekir.Host alınırken hostun hangi domain için alındığı belirtilmek zorundadır.Çok sayıda domain almıyorsanız domaini de hostu aldığınız yerden almanız daha doğru olacaktır.

Host fiyatları alanın büyüklüğüne göre değişir.Ne kadar büyük alan almak isterseniz fiyatı da o kadar artacaktır.Serverdaki harddiskin belirtilen alan miktarı size tahsis ediliyor.Örneğin 100MB alanı olan host aldığınızda harddiskteki 100Mb’lık alan size tahsis edilmiş olacaktır.Web sitenizin dosyaları ve veritabanındaki içeriğiniz kadar alan kullanacaksınız.Ne kadar büyüklükte alan satın almanız gerektiği web site projenize göre değişkenlik gösterir.örneğin site ziyaretçilerinin siteye içerik eklemesi ile sürekli artan bir alan kullanımınız olacak.

Host fiyatları domain fiyatlarına göre biraz daha yüksektir.Bunun sebebi elbette bu hizmet için donanımsal ve yazılımsal alt yapının temin edilmesi ve 24 saat sistemin aralıksız çalışmasını sağlamak için teknik ekibin giderleridir, elektrik vb kurumsal harcamalardır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç