Homoseksüel ne demek?

Homoseksüel; kadınsa kadınlarla, erkekse erkeklerle ilişkiye yönelimli kişidir, eşcinsel olarak da ifade edilir.

Biseksüel; Cinsel yönden hem erkeklerle hem de kadınlarla ilgilenen kadın ya da erkek'tir.

Heteroseksüel; Cinsel yönden karşı cinsle ilgilenen kişidir.

Eşcinsel kadınlar için lezbiyen, eşcinsel erkekler için gay kavramları da kullanılır. İster Biseksüel olun isterseniz Heteroseksüel yada Homoseksüel hiç farketmez hayatınızın olgunluğa geçiş döneminde cinsel kimlik ve partner arayışı yaşayacak kendinizi içinizden gelen duygular neticesinde yönlendireceksiniz.

Yapılan araştırmalarda bu kimlik arama döneminde bir kısım Heteroseksüelin karşı cinse olan aşırı arzularını bir sapkınlık olarak tanımlamış ve normal düzenli bir cinsel yaşam istemişlerdir. Halbuki bu istekleri özellikle olgunluğa geçiş döneminde gayet normaldir. Sadece bu tür duygular yönelimi hangi yönde olursa olsun gizli yaşandığı için hareketlerini ve düşüncelerini kendine özel görüp bir tür aşırı istek yada doyumsuzluk yaşadığını zannedip bir süre durgunluk döneminden sonra cinsel kimlik arayışında kendi yerini bulmaya çalışmışdır.

Biseksüeller ise kimliklerini daha zor kabul ettiklerini hatta bir çoğunun Biseksüel bir yaşam sürmesine rağmen yinede kendilerini bu sınıfa koymadıklarını gördük. Hatta bir kısmı ise kendinden de utanıp içlerine kapandıkları ve homofobi oluşturduklarını içlerinde ne kadar arzu ve istek uyansada bu duyguyu bastırdıklarını belirtiyorlar. Bu baskının bedelini ağır ödediklerini, toplum içine ve arkadaş gruplarına giremediklerini girseler bile uyum sağlayamadıklarını belirtip bu durumdan kimliklerini tam anlamıyla kabul ettiklerinde kurtulduklarını söylüyorlar.

Homoseksüeller eşcinselliğinin farkına vardığı ilk zamanlarda içlerinde bir savaş yaşadıklarını karşı cinse bir istek duymadıklarını ama kendini karşı cinse olan arzularını değiştirmek için zorladıklarını neticede ise bu denemenin başarısızlıkla sonuçlandırmış kendilerini olduğu gibi kabul edip cinsel yaşamını bu şartlar altında sürdürmüşlerdir. Homoseksüeller, Heteroseksüel yada Biseksüel bir yaşamdan sonra bu yaşamı seçmedikleri yani sonradan eşcinsel olmadıklarını belirtiyorlar.

Homoseksüel kelimesinin ingilizcesi

adj. homosexual, gay, camp, homoerotic, homophile, queer, swish
n. homo, homophile, homosexual, paederast [Brit.], pederast, invert, queer [sl.], swish [sl.], fairy [sl.], poof [sl.], queen [sl.], sodomite, fruit [colloq.], sod, fag [sl.], faggot [sl.], fagot [sl.], pansy [collog.], pansy boy [colloq.]
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç