Homojen nedir?

Türdeş. Homojen tanımı, aynı veya birbirine yakın değerleri, nitelikleri içeren bir bütünlüğü tanımlamak için kullanılmaktadır.

Homojen'in iki tür tanımı vardır:

1- Aynı veya birbirine yakın değerleri, nitelikleri içeren bir bütünlüğü tanımlamak için kullanılmaktadır. Bu bütünlük (veya diğer bir deyişle "grup"), aynı,yakın değerlere sahip olup, çevresinden yoğunluk olarak farklılaşır ve bu sayede kolayca tanımlanabilmektedir. Grup, içinde yer alan nesne veya verilerin tamamının veya çoğunun benzer veya aynı olduğu durumlarda "homojen grup" olarak tanımlanır.

2- Orjinali "homogeneous" olan bu kelime, bir sıfat olup; tek tip, heryeri bir veya aynı, içerisinde farklılıklar taşımayan anlamlarına gelir. Heterojen kelimesinin karşıtıdır. Madde dağılımı ve özellikleri her yerinde aynı olan kimyasal karışımlara da Homojen Karışım adı verilmektedir (örneğin: çözeltiler, alaşımlar, gaz karışımları, v.b.). Bu tür homojen karışımlarda karışan madde çeşitleri gözle ayırt edilemezler. Homojene: tuzlu su,alkollü su,çeşme suyu ile içerisinde bulunduğumuz ve soluduğumuz hava da birer örnektir. Şunu kısaca anlatmak gerekirse "Benzer karakterlere veya yapıya sahip olan" olarak tanımlarız.

Homojen'in sözlükteki anlamı nedir?

1- Her yeri aynı özelliği gösteren, bağdaşık, mütecanis bütün terimleri aynı derecede olan (çokterimli).

2- Bağdaşık.

3- Bir cinsten olan, tek çeşitli, bir örnek, tek türlü, bağdaşık.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç