Holter nedir?

Holter; Bir hastanın belirli bir zaman diliminde kalp ritmini kaydetmeye yarayan Ekg yani Elektrokar­diyografi cihazının adıdır.

Holter testi nedir?

Holter testi; Holter cihazıyla yapılan hastanın tansiyon düzensizliği, nabız veya kalp ritm bozukluğu gibi sorunlarında tanı amaçlı uygulanan testin adıdır.  Holter cihazından alınan veriler bilgisayara yüklenerek analiz edilir ve kan basıncının günlük takibi yapılır.

Holter ne için kullanılır?

Tansiyon düzensizliği, nabız veya kalp ritm bozukluğu gibi sorunları olan hastalarda tanı amacıyla kalp rit­mini izlemek için kullanılır.

Holter cihazının bölümleri

Holter cihazı kola takılan manşet kısmı ve kaydedici bölümlerden oluşur. Tek kullanımlık pullarla (elektrot) kullanılır. Holter testinde hastanın kal­binin elektriksel aktivitesi bir teyp kasetine kaydedilir.

Holter testi ne için istenir?

Kalbin ritmik çalışmasındaki bozulma sonucunda meydana gelen hastalıkların genel ismi olan aritminin tesbiti için istenir.

Holter tesinin avantajı nedir?

Hastanın uzun bir zaman periyodu içindeki kalp ritim de­ğişikliklerinin izlenmesini sağlamasıdır.

Holter testi ne amaçla kullanılır?

1. Fiziksel ve psikolojik değişikliklerin kalp ritimine etkisini ölçmek,

2. Bazı ilaçların kalp ritminde oluşturduğu de­ğişimlerin izlemek,

3. Hastanın Ekg kaydı sırasında oluşan şikayetlerinin değerlendi­rilmesinde,

4. Arit­milerin tanısını koymak,

5. Ağrı olmadan kalp dokusunda oluşabilecek beslenme bozuk­luğunun takibi,

6. Ritim veya damar hastalıklarında tedavinin izlenmesinde kullanılır.

Holter cihazıyla kayıt nasıl yapılır?

Holter cihazının sistemi bir kaç kablodan ve bu kabloya bağlı küçük bir kayıt cihazından oluşur. Kablolar yapışkan ve tek kullanımlık pullarla (elektrot) vücuda bağlanır. Çoğu zaman 5 veya 7 adet elektrod-kablo kullanılır. Bu elektrotlar kalbin elektrik aktivitesini en uygun şekilde kaydedecek göğüs üzerindeki noktalara yapıştırılır. Kayıt cihazı bu kablolardan gelen sinyalleri sürekli olarak belleğe kaydeder.

Holter cihazıyla yapılan kayıtları kimler inceler?

Holter cihazıyla yapılan kayıtlar uzman bir kardiyolog tarafından değerlendirilir ve rapor yazılır.

Event recorder (hadise kaydedici) nedir?

Sıklığı daha az olan şika­yetlerde, Holter cihazının takılı olduğu sü­re boyunca hastanın şikayeti olmayabilir. Bu gibi durumlarda "event recorder (olay kaydedici)" cihazı kullanılır. hadise kaydedici Hol­ter cihazına benzer. Holter cihazından farkı sürekli kayıt yapmamasıdır.

Hasta şikayeti olduğu zaman kay­dedici düğmesine basarak önceden belir­lenmiş zaman süresince kayıt aldırır. Böyle­ce şikayeti olduğunda kalpte ritim ile ilgili bir problem olup olmadığı kesin olarak an­laşılır.

Transtelefonik monitör nedir?

Event re­corder cihazına oldukça benzer­dir. Fakat burada hastanın aldığı kayıtları göstermesi için bir merkeze gitmesine ge­rek olmaz. Kayıtlar telefon aracılığı ile de­ğerlendirme merkezine gönderilir. Bu cihazın hasta açısından bir riski bulun­maz. Nemden ve sudan etkilendikleri için banyo sırasında çıkarılmaları gerekir.

Holter cihazı taktırdığınızda dikkat etmeniz gerekenler

Holter cihazı takılıyken dus almamalı, banyo yapılmamalıdır.

Dış bağlantılar

Ekg nedir?

Elektrokar­diyografi nedir?

Aritmi nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç