HLA nedir?

HLA, İngilizce “Human Leucocyte Antigen” kelimelerinin kısaltılmasından meydana gelmiştir. Bunlar bir kişinin doku tipini oluştururlar. Doku tipi kişinin kan grubundan farklıdır, lökösitler, ve beyaz kürelerdir.

HLA genleri hücrelerimize yapışan yabancı proteinleri tanır. Böylece vücudumuzdaki savunma hücreleri yabancı maddeleri tanırlar ve onlara saldırırlar. HLA proteinleri veya belirteçleri vücuddaki birçok hücrede bulunmaktadır.

Bağışıklık sisteminiz bu belirteçleri hangi hücrelerin sizin vücudunuza ait olduğunu hangilerinin olmadığını ayırt etmek için kullanır.

HLA uyumu nedir?

Vücudumuzun savunma sisteminin temel amacı vücudumuzu bakteri, virüs, kanser gibi yabancı cisimlerden korumaktır. Bu nedenle vücudumuzda bize ait olan ile olmayanı ayıran bir sistem bulunur.

Eğer vücudumuz yabancı maddeyi tanıyamazsa vücudumuzun bir parçası olarak kabul edip savaşamaz. HLA sistemi  kendinden olmayanı tanımayı sağlayan bir sistemdir. Herkeste çok sayıda HLA antijen çifti bulunur (en iyi bilinenleri A, B, C, DR, DQ ve DP'dir).

Anne ve baba'dan bu antijenlerin her birinden birer tane alınır (ve çocuklara her çiftten birer tanesini kalıtsal olarak aktarır). HLA'nızın yarısını annenizden diğer yarısını babanızdan alırsınız, böylece sizinle aynı anne babaya sahip tüm kardeşler sizinle yüzde 25 uyum şansına sahiptir.

Ancak, ebeveynleriniz veya çocuklarınız da HLA tiplemenizi doğrulamak ve hiçbir olası donörün atlanmadığından emin olunması için test edilebilir.

HLA testi neden yapılır?

Hücrelerinizin yüzeyinde insan lökosit antijeni B27 (HLA-B27) bulunup bulunmadığını belirlemek için ve HLA-B27 bulunması ile birlikte gelişen muhtemel bir otoimmun hastalığınızın olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılır.

HLA-B27 testi başlıca şüpheli ankilozan spondilit (AS), reiter sendromu (reaktif artirit), veya bazı anterior uveit tanısını doğrulamak ya da emin olmak amacıyla istenir. HLA-B27 testi bir hastalığın tanısını koymada ya da ortadan kaldırmada kullanılabilen kesinlik sağlayan bir test değildir.

AS ve Reiter sendromu gibi belirli otoimmun hastalıkların tanısını desteklemek ya da ortadan kaldırmak amacıyla bulgular, belirtiler ve laboratuvar testleri gibi takım oluşturacak şekilde tek bir kanıt olarak kullanılır.

HLA test sonucu ne anlama gelir?

Bir hastada HLA-B27 ve kronik ağrı, inflamasyon ve/ya da kemiklerinde dejeneratif değişiklik (X-ışınları ile görülebilen) belirtileri var ise, daha sonra HLA-B27’nin varlığı ile ilişkili AS, Reiter sendromu, veya diğer otoimmun hastalık tanısını destekler.

Bu durum, özellikle hasta genç, erkek ve 40 yaşından önce ilk belirtileri yaşamaya başladığı takdirde gerçekten doğrudur. HLA-B27 yok ise, bu ilşkide yok demektir.

Ancak bu kişinin şüphe edilen koşullara sahip olmayacağı anlamına gelmez, bu hastalıkları taşıyan hastaların belirli bir yüzdesinde HLA-B27 negatiftir. Belirtileri taşımayan veya ailesinde HLA-B27 ile ilgili bir hastalık geçmişi olmayan bir kişide pozitif HLA-B27 olması klinik açıdan anlamlı değildir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç