Hidrofor nedir?

Hidroforlar şebeke suyu basıncının yeterli olmadığı durumlarda devreye giren ve suyun basıncını arttırmaya yarayan pompa sistemleridir.

Genellikle elektrikle çalışan hidrofor sistemleri, bina yüksekliği ve daire sayısına göre istenilen basınç ve debi özelliklerine uygun olarak, bir yerde depolanmış suyu emiş yaparak çalışmaktadır. Hidroforlar genelde yangın sistemleri ,su depoları gibi sürekli su sağlası gereken sistemlerde kullanılır.

Tesisattaki su basıncı ayarlanan değerlerin altına düştüğünde hidrofor çalışmaya başlar ve su basıncı belirli bir değere ulaştığındada stop ederler. Sol resimde görülen hidrofor Alarko firmasına ait bir yangın söndürme hidroforu. Yangın söndürme tesisatı 8-10 Bar arası basınçta çalışır. Bu nedenle güçlü motorlara ihtiyaç duyar ve kanunen mutlaka yedekli motora, pompaya sahip olmalıdırlar.

hidrofor

Hidrofor çalışma prensibi; hidroforlar belli bir su haznesinden emdikleri suyu yüksek basınç sayesinde uzak noktalara ulaştırırlar. Belli bir basınç aralığında çalışırlar. Yanlarında bulunan genleşme tankı sayesinde hazırda basınçlı su bekletirler. Hidroforlar üzerinde bulunan elektrik panoları hidroforu koruma ve sıralı çalıştırma açısından kolaylık sağlar. Hidroforlara bakım yaptırmak hidroforun ömrü açısından önemlidir.

Kademeli tip hidroforların susuz çalışmaması gerekir.bunun için su deposuna elektrikli su seviye şalteri takılıp depodaki su seviyesi hidroforun emiş hizasına yakın bir seviyede durdurulur. Marka model ve tip bakımından oldukça fazla modellerde üretilen hidroforlar binalarımızda dairelerimizde villalarımızda site ve gökdelenlerimizde şebeke suyunun yeterli olmadığı durumlarda mevcut depolardan ya da bahçelerimizdeki artezyen kuyularından basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılır.

Hidroforlarda aynı zamanda genleşme tankları kullanılmaktadır.bu tanklarda basınçlı su depolanarak siz çeşmeyi açtığınız zaman ilk başta genleşme tankındaki su şebekeye destek verir burdaki suyunda basıncı düştüğü zaman pompa devreye girer yani suyun az miktarda kullanıldığı zaman pompa hemen devreye girmeyerek pompanın yorulması, deforme olması, enerji sarfiyatından tasarruf edilmiş olunur.

Pompa çalışmaya başladığı anda ise şebekenin suyunu tamamladıktan sonra genleşme tankınıza doldurur ve bir sonraki su kullanımına kadar devreden çıkar. Hidrofor sistemleri az katlı ve çok katlı binalar, villalar, siteler, okullar, apartmanlar, iş merkezleri, oteller ve sosyal tesislerde şebeke suyu veya depolardan basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılmaktadır.

Arzu edilen basınçta sürekli ve konforlu su sağlamak için hidrofor hesabı yapılmalı ve pompa tipine uygun olarak hidrofor pompası ve hidrofor basınç tankı seçimi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca hidrofor basınç şalteri ayarı ile pompanın devreye girişi kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanmakta ve doğru hidrofor hesabı ile pompanın verimli olarak uzun ömürlü çalışması sağlanmaktadır.

Hidrofor nerelerde kullanılır?

Hidrofor sistemleri az katlı ve çok katlı binalar, villalar, siteler, okullar, apartmanlar, iş merkezleri, oteller ve sosyal tesislerde şebeke suyu veya depolardan basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılmaktadır. Arzu edilen basınçta sürekli ve konforlu su sağlamak için hidrofor hesabı yapılmalı ve pompa tipine uygun olarak hidrofor pompası ve hidrofor basınç tankı seçimi gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca, hidrofor basınç şalteri ayarı ile pompanın devreye girişi kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanmakta ve doğru hidrofor hesabı ile pompanın verimli olarak uzun ömürlü çalışması sağlanmaktadır.

Hidrofor sistemi nelerden oluşur?

Arzu edilen basınçta sürekli ve konforlu su sağlamak için hidrofor hesabı yapılmalı ve pompa tipine uygun olarak hidrofor pompası ve hidrofor basınç tankı seçimi gerçekleştirilmelidir.

Ayrıca, hidrofor basınç şalteri ayarı ile pompanın devreye girişi kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanmakta ve doğru hidrofor hesabı ile pompanın verimli olarak uzun ömürlü çalışması sağlanmaktadır. Hidrofor sistemi bileşenleri ve görevleri aşağıda yer almaktadır.1- Hidrofor Pompası: Debi ve basma yüksekliklerine uygun olarak pompa seçilmelidir.

Sözlükte "hidrofor" ne demek?

1. Suyun, bir yapının üst katlarına basınçla çıkmasını sağlayan düzenek.

Hidrofor kelimesinin ingilizcesi

air pressure tank
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç