Hibe nedir?

Hibe karşılıksız verme anlamına gelmektedir. Bbir kamu kuruluşu, işletme ya da vakıf tarafından bir eğitim kurumu, şirket ya da kişiye verilen karşılıksız paradır.

Malı verenin, hibe ettim gibi adet olan sözü söylemesi, alanın da kabul ettim demesi veya kabz etmesi (eline alması) lazımdır. Alacağını borçluya hibe eden, artık bunu geri isteyemez.

Hibe sevab kazanmak maksadiyle yapılır. Hibe eden dünyada hayırla anılır, hibesini sırf Allah için yaptıysa ahirette karşılığını görür. Yeşilay, Kızılay, Çocuk Esirgeme Kurumu gibi çeşitli isimler altında kurulmuş olan yardım teşkilatları, dinin hibe ahkamına (hükümlerine) tabidirler.

Yani bunlar, yardım yerleridir. Vakf değildirler. Vakf malı, vakfeden kimsenin koyduğu şartlara göre idare edilir. Yardım müesseseleri ise, başkanlarının emrine göre iş görür. Anne-baba da velayetleri altındaki küçüğün malını satabildiği halde bağışlayamaz.

Bağış, hayatta olan kimseler arasında bir tasarruftur. Henüz satın alınmamış bir haktan vazgeçmek veya bir mirasi reddetmek hibe değildir. Kısaca, bağış (Hibe) bir bedel ve/veya herhangi bir karşılık olmaksızın bir malın mülkiyetinin bir başkasına devredilmesi işlemidir. Rücu (Geri dönüş) şartı ile de bağış yapılabilir. Buradaki rücu şartı, bağışı kabul edenin bağışı yapandan önce ölmesi halinde, taşınmazın mülkiyetinin bağışı yapana (eski malike) geri dönmesidir.

Sözlükte "hibe" ne demek?

1. Bağışlama, bağış.

Hibe kelimesinin ingilizcesi

n. donation, grant, gift
Köken: Arapça

Hibe ne demek? (Ekonomi)

(Grant, donation) Bağış şeklinde yapılan mali kaynak aktarımı. Karşılıksız olarak yapılan bir yardımdır. Hibe olarak verilen paraların ve onların faizlerinin geri ödenmesi gerekmez. Bu iki özellik onları kredilerden ayırır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç