HDP nedir?

HDP, Halkların Demokratik Partisi, Türkiye'de faaliyet gösteren solcu ve anti milliyetçi bir siyasi partidir.

27 Ekim 2013'te yapılan kongreyle partileşmesi sonucu kurulmuştur. Parti liderliği başkanlık sistemi üzerinden 22 Haziran 2014'ten beri Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tarafından yürütülmektedir. Halkların Demokratik Partisi en son 1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde %10,75 oy alarak 59 milletvekili ile TBMM'ye girmiştir.

Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri sonrasında kurulan 63. Türkiye Hükümeti'nde HDP iki bakanlıkla temsil edilmiş, Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca Avrupa Birliği Bakanı ve İzmir Milletvekili Müslüm Doğan ise Kalkınma Bakanı olarak görev yapmıştır. Bu bakanlar 23 Eylül 2015 tarihinde görevlerinden istifa etmişlerdir.

Parti’nin tanımı

Parti kendisini parti tüzüğünde şu şekilde tanımlamaktadır: Parti, tüm ezilenlerin ve sömürülenlerin; dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, kadınların, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, gençlerin, işsizlerin, emeklilerin, engellilerin, LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans) bireylerin, göçmenlerin, yaşam alanları tahrip edilenlerin; aydın, yazar, sanatçı ve bilim insanları ile bütün bu kesimlerle birlikte mücadele yürüten güçlerin her türden baskı, sömürü ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve insan onuruna yaraşır bir yaşam kurmak üzere bir araya geldiği, demokratik halk iktidarını hedefleyen bir siyasi partidir.

Tarihçesi

2011 Genel Seçimleri’ne, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Sosyalist Demokrasi Partisi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, sendikalar, feminist gruplar, LGBT gruplar Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu olarak bağımsız adaylarla katımışlardır.

27 Ekim 2013'te yapılan kongreyle Halkların Demokratik Kongresi'nin partileşmesi ile Halkların Demokratik Partisi adını aldı. Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel eşbaşkan seçildi. 22 Haziran 2014'te yapılan kongrede eşbaşkanlığı Figen Yüksekdağ ile Selahattin Demirtaş devralmıştır. HDP, çeşitli ezilen grupların birleştirdiği bir yapı olarak kendini ifade ederken, yaptıkları son kongrede tüzük değişikliğine giderek bu birleşimi “Belirli bir ideolojik yaklaşıma sahip bir kitle partisi olarak kendisini yeniden örgütleme" şekline dönüştürdüğünü beyan etmiştir.

Bu açıklamadan sonra HDK ve HDP'nin kurucu bileşenlerinden biri olan Emek Partisi, bir açıklama yaparak bağlayıcı tüzük hükümlerinin HDP ruhu ile bağdaşmadığını belirtmiş ve HDP'den ayrıldığını açıklamıştır. Buna duruma karşın gerek ortak çalışmalarda gerek HDK bünyesinde siyasal mücadelesini sürdüreceğini belirtmiştir.

Emek Partisi, 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde ise Selahattin Demirtaş'ı destekleme kararı almıştır. 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'nde partinin adayı olan Genel Başkan Selahattin Demirtaş 3,958,048 oy alarak  %9.76 oy oranına ulaşmıştır. Ülkede uygulanan %10 seçim barajı nedeniyle HDP'nin parti olarak seçime katılması çeşitli tartışmalara konu olmuştur ancak Halkların Demokratik Partisi 2015 genel seçimlerinde %13,12 oy alarak 80 milletvekiliyle TBMM'ye girmeyi başarmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç