Hdd nedir?

Hdd, bilgisayarın bilgi depolama alanı harddiske verilen kısa addır.

Hdd döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılma ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur. Veriler hdd'de ki bu manyetik tabakalar üzerine kaydedilir.

Verilerin kaydedilmesinde mıknatıslanma mantığı kullanılır. Mıknatısın iki kutbu dijital olarak 1 ve 0 ‘ı temsil eder. Verilerimiz böylece küçük mıknatıslar halinde bu manyetik ortamlara yazılırlar. Bu manyetik tabakaların üstü dairesel çizgilerle örülüdür. Bunlara iz (track) denir.

Hdd'de birden fazla plakalar üst üste dizilmiştir. Bu plakaların hem alt hem de üst tarafına bilgi yazılabilir. Herbir plaka üzerinde altlı-üstlü yerleşen ve herbirinin ortadaki mile uzaklığı aynı olan izlerin oluşturduğu gruba silindir ismi verilir. Hdd üzerinde herbir yüz bir kafa tarafından okunmaktadır. Bu nedenle kafa ve yüz aynı terime karşılık gelir. İz yapısını pasta dilimi şeklinde bölünmesiyle oluşan ve sabit disk üzerinde adreslenebilir en küçük alana denk gelen parçaya ise sektör (Sector) adı verilir ve bir sektörün barındırabileceği veri miktarı 512 byte uzunluğundadır. Bu sektör, kafa ve izler sabit diskte verinin adreslenmesi için kullanılırlar.

Hdd'yi oluşturan parçalar nelerdir?

1- Plakalar

2- Okuma-Yazma Kafası

3- Kontrol Kartı

4- Silindir

5- Sektör

6- İz

7- Kümeler

Hdd alırken hangi özelliklerine dikkat etmelisiniz?

1- Depolama Kapasitesi

2- Önbellek miktarı

3- Dönüş Hızı

4- İz başına sektör sayısı

5- Erişim süresi

6- Dahili veri transferi

7- Kullanılan arabirim(ATA ,SATA ,..)

Kaç tür hdd vardır?

1- Scsi hdd'ler

2- Mekanik hdd'ler

3- Solid state hdd'ler

Hdd örnekleri

Örnek bir scsi hdd

Örnek bir mekanik hdd

Örnek bir solid state hdd

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç