Hct nedir?

Hct veya Hematokrit; İnsan kanındaki hemoglobin ve eritrosit miktarının bir ölçüsü olarak bilinmektedir. Anemi, lösemi, kan kaybı gibi durumlarda azalırken vücudun su kaybettiği durumlarda (örneğin ishal) veya polisitemi'de artar.

Kan iki kısımdan oluşur. Şekilli elemanlar ve serum olarak ikiye ayrılır. Hematokrit; kanın şekilli elemanlarının, kanın serum miktarına oranıdır. Kan kaybı fazla olan yada yoğun adet kanaması geçiren kadınlarda hemotokrit değeri düşük çıkabilir.

Hematokrit testinin normal değerleri nelerdir?

Erkek - Kadın:

13-15 yaş Erkek: %37-49 Kadın: %36-46

16-50 yaş Erkek: %40-53 Kadın: %36-46

>50 yaş Erkek: %41-53 Kadın: %36-46

Kan testi raporunda hct ne anlama gelmektedir?

Hematokrit testi tahlil raporlarında, kısaltılmış şekli olan hct olarak gözükür. Hematokrit, kandaki alyuvarların (eritrositler)(Rbc) işgal ettiği hacmin total hacime oranı olarak bilinir.Bu nedenle oransal bir değer olduğu için % (yüzde) olarak belirtilir.Normal hematokrit değeri kadında ve erkekte cinsiyete göre farklılık göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse erkeklerde normal hematokrit değeri yetişkinler için % 41-53 dür.Bunun anlamı ise yetişkin erkeklerde 100ml kanda 41-53 ml eritrosit (kırmızı küre) bulunması demektir.Hematokrit değeri ,en sık olarak anemi(kansızlık) şüphesinde tanı koymak amaçlı değerlendirilen bir testdir.

Hematokrit testinin erkek ve kadınlarda, yaş gruplarına göre olması gereken normal değerleri ve hangi durumlarda düşüp yükseldiği aşağıda belirtilmiştir.

Hematokrit testinin yüksek çıktığı durumlar

Polistemi(kan hücrelerinin fazlalığı), egzersiz, hemokonsantrasyon (dehidratasyon, yanık, aşırı kusma, intestinal obstrüksiyon) ve yüksek rakımda yaşayan kişilerde yüksek çıkabilir.

Hematokrit testinin düşük çıktığı durumlar

Anemi ve yatar pozisyonda Hct değeri düşer. Ayrıca saat 17.00-07.00 arasında ve yemeklerden sonra da Hct düzeyinde %10’luk bir düşme olabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç