HBSAG (Yüzey antijeni) nedir?

Hbsag (Hepatit B Virüs'ünün Yüzey antijeni); B tipi hepatit geçiren hastaların kanında görülen antijene denilmektedir.

Hastalığın belirtilerinin açığa çıkmasından daha önce, yani virüsün organizmaya girmesinden 2-4 hafta sonra antijen kanda belirir. HbsAg'nin erken evrede kanda belirmesi koruyucu; anti-Hbs antikor üretimine yol açacağından, genellikle hastalığın daha iyi bir gidiş göstereceği anlamına gelir.

HbsAg'nin hastalık geçirildikten sonra kanda sürekli bulunması kişinin kronik taşıyıcı ve bulaştırıcı olduğunu gösterir. Kanda hepatit b virüsünün "e" antijeninin "s" antijeniyle birlikte bulunduğu olgularda bulaştırıcılık ve kronik karaciğer hastalığının gelişme olasılığı daha yüksektir.

HBsag’ın “pozitif” olması kişinin hepatit B ile enfekte olduğunu gösterir ki bu da “akut” yada “kronik” enfeksiyon olabilir. Enfekte olmuş kişiler virüsu kan yoluyla diğer kişilere bulaştırabilirler. Hepatit B virüsü hepadnaviridae ailesine mensup retrovirüstür ve siroz ve hepatoselüler karsinomla sonlanabilen dirençli karaciğer enfeksiyonuna neden olur.

Hepatit B enfeksiyonunun tanısında kullanılır. HBV enfeksiyonunda serumda ilk yükselen markerdir. Enfeksiyonu takibeden 6-16. haftada yükselir. akut enfeksiyonlarda semptomlar ortaya çıktıktan 1-2 ay sonra kaybolur. HbsAg’nin 6 aydan daha uzun süre pozitif kalması kronik taşıyıcılık veya kronik karaciğer hastalığının bulgusudur. aşı yapımında rekombinant DNA teknolojisiyle üretilen bu antijen kullanılır.

Hepatit B nasıl bulaşır ?

İnsandan insana vücut sıvıları yolu geçer: KanSemen (meni)Vajinal sıvı ve salgılar (adet kanı dahil)Doğum sırasında anneden bebeğe geçiş (perinatal hepatit)

Hepatit B Aşısı

Hepatit B aşısı 3 dozluk uygulama gerektiren bir aşı bu üç dozun sonunda % 95 oranında koruyuculuk sağlar. Bu üç doz en az 12 yıl kişileri hepatit B den korumaktadır. Yeni doğan bebekler, tüm yetişkinler, uyuşturucu kullananlar, son 6 ay içersinde birden çok seks partneri olan kişiler ve cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olanlar, homoseksüeller, biseksüeller, hemofili hastaları, diyaliz hastaları, tüm sağlık çalışanları, hapishane çalışanları ve hapishane mahkumları, özürlü bakım evleri personeli, dünya üzerinde hepatit B açısından riskli bölgelere seyahat eden kişiler...hepatit B aşısını ivedilikle yaptırmalıdır.

Hepatit B aşısı yaptırmak için hangi testleri yaptırmalı?

HbsAgAnti-HBs. Hepatit B aşısı yukarıdaki iki testte negatif olduğunda yapılmalıdır.

Kısaca hatırlatma yapmak gerekirse, HbsAg nin POZİTİF olması yeni veya eskiden geçirilmiş bir hastalığın olduğunu, Anti-Hbs POZİTİF olması hastalığa karşı bağışıklığı gösterir. Eğer kişi aşı yaptırmış veya hastalıkla karşılaşmış ise Anti-Hbs POZİTİF dir.

Ayrıca hepatit B virüsü ile yeni bir enfeksiyon şüphesi var ise bu testler hemen sonuç vermeyebilir. Bu sebeple yeni enfeksiyon şüphesinde, HBV DNA bakılması en duyarlı testtir. İlaveten HbsAg ve Anti-Hbc IgM bakılması gerekir. Bu sonuçlara bakılarak koruyucu serum (hepatit B koruyucu immunglobin) ve aşı yapılmalıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç