Havana Kedisi nedir?

Havana kedisi Siyam kedisinin melezleştirilmesiyle ortaya çıkmış bir kedi türüdür. İlk olarak 1950’lerde bir grup İngiliz kedi sever Siyam kedilerini evcil siyah kedilerle çiftleştirmiş ve bu türü keşfetmiştir.

Hava kedisinin özellikleri nelerdir?

İnsanlarla ve diğer kedilerle çok iyi anlaşan bu tür oldukça oyuncu ve enerjiktir. İlgi görmekten fazlasıyla hoşlanır. Aynı zamanda çok da meraklı ve girişken kedilerdir. Sahiplerine düşkün ve iletişime açık canlılardır. Yemek yemeyi severler ve kilo almaya eğilimlidirler.

Fiziksel yapıları Siyam kedilerini andırır. Bu türün kasları gelişmiştir, vücut yapısı uzun, kafa yapısı ise yuvarlak ve geniştir. Postları kestaneye dönük kahverengidir.

Ağız yapısı uzun ve çıkıktır. Gözleri büyük ve ovaldir. Gözler buruna yakın konumlanmıştır ve göz renkleri sarı ile yeşil arasında değişiklik gösterebilir. Tüyleri düz ve parlaktır. Ortalama ömürleri 8-13 yıldır.

Havana kedisinin bakımı nasıldır?

Havana Kedisi

Havana kedilerinin bakımı epey kolaydır. Haftada bir kez taramak ve nemli bir bezle vücudunu silmek yeterli olacaktır. Bunun yanında düzenli bir diyet sunulmalı ve iyi bir mama tercih edilmelidir.

Böylece hem kediniz daha sağlıklı olacak hem de tüyleri daha bakımlı ve parlak görünecektir. Kısırlaştırıldıktan sonra kilo almaya eğilimli oldukları için mama kontrolü iyi yapılmalıdır.

Havana kedisinin fiyatı nedir? Nasıl sahiplenebilirim?

Bu türün satışı ülkemizde pek gerçekleştirilmemektedir. Ancak bu kedileri sahiplendirmek isteyen gönüllülere internet üzerinden ulaşabilir ya da yurtdışından getirilmesini talep edebilirsiniz. Yurtdışında ise fiyatları 100-750 pound arasındadır.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSGF2YW5hX0Jyb3du
http://cfa.org/Breeds/BreedsCJ/HavanaBrown.aspx

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç