Haram nedir?

Haram, Allahü tealanın, Kur’an-ı kerimde, "yapmayınız" diye açıkça yasak ettiğii şeylerdir.

Haramların yapılması ve kullanılması kesinlikle yasaklanmıştır. Harama, helal diyenin ve helale, haram diyenin imanı gider, kafir olur. Haram olan şeyleri terk etmek, onlardan sakınmak farzdır ve çok sevabdır.

aram İslam dininde Allah`ın yapılmamasını mutlak biçimde emrettiği fiillere verilen genel isimdir. Örneğin; içki içmek, zulmetmek veya adam öldürmek haramdır.  İslam`da haramlar ayet ve hadislerle Müslümanlara bildirilmiştir.

Örneğin:"De ki: "Rabbim, ancak açık, gizli bütün hayasızlıkları, her türlü günahı, haksız yere isyanı ve Allah`a, hiçbir zaman bir delil indirmediği herhangi birşeyi ortak koşmanızı ve Allah`a bilmediğiniz şeyler yakıştırmanızı yasakladı."  Haramların iki çeşidi vardır: haram liaynihi ve haram ligayrihi.

Haram li-aynihi

Adam öldürmek, zina, livata etmek, kumar oynamak, şarap ve her dürlü alkollü içkileri içmek, yalan söylemek, hırsızlık yapmak, domuz eti, kan ve leş yimek, kadınların, kızların başı, kolları, bacakları açık sokağa çıkmaları haram olup, büyük günahlardandır.

Bir kimse, bu günahları işlerken Besmele okusa veya helal olduğuna itikad etse, veya Allahü tealanın haram etmesine ehemmiyet vermese, kafir olur. Bunların haram olduğuna inanıp, korkarak yapsa kafir olmaz. Fekat Cehennem azabına layık olur. Eğer ısrar edip, tövbesiz ölürse, imansız gitmeye sebeb olur.

Haram li-gayrihi

Bunlar asılları itibariyle helal olup, başkasının haklarından dolayı haram olan seylerdir. Örneğin bir kişinin bağına girip, sahibinin izni yok iken meyvesini koparıp yemek, ev eşyasını ve parasını çalıp kullanmak, emanete hıyanet etmek, rüsvet, faiz ve kumar ile mal, para kazanmak gibi. Bunları yapan kimse, yaparken Besmele söylese veya helaldir dese kafir olmaz.

Çünkü, o kişinin hakkıdır, geri alır. Besbuçuk arpa (bir dank) ağırlığında gümüş kıymeti kadar hak için, yarın kıyamet gününde cemaat ile kılınmış yediyüz rekat kabul olunmuş namazın sevabı, Allahü teala tarafından alınıp, hak sahibine verilir. Haramlardan kaçınmak, ibadet yapmaktan daha çok sevabdır. Onun için haramları öğrenip, kaçınmak gerekir.

Sözlükte "haram" ne demek?

1. Din kurallarına aykırı olan, dince yasak olan.
2. Yasak.

Haram kelimesinin ingilizcesi

[Haram] n. stud farm, stud, stock farm, haras
adj. forbidden by religion, illicit, ill-gotten, illegitimate
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç