Gsm numarası nedir?

Gsm, İngilizce Global System for Mobile Communications kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de "Mobil İletişim için Küresel Sistem" anlamına gelmektedir.

Gsm numarası; Mobil İletişim için Küresel Sistem numarası anlamına gelir. Gsm numarası denildiğinde Türkiye'de "Cep telefonu numarası" akla gelen ilk şeydir.

Gsm numarası cep telefonu iletişim protokolünde kullanılan bir numaradır.

En yaygın olan cep telefonu standardı olarak 212 ülkede 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılmaktadır. En kullanışlı özelliklerinden birisi kullanıcıların aynı hat ile değişik ülkelerden görüşme (roaming) yapabilmeleridir. Tüm GSM standartları, hücresel ağ kullanır ve dolaşım sırasında bile hücreler arası geçiş yapma kabiliyetine sahiptir. Dolayısıyla teoride, eğer kapsama alanından çıkmazsanız, cep telefonu ile tüm dünyayı telefon konuşmasını kesmeden dolaşmak mümkündür.

Türkiye'deki gsm numarası operatörleri

1. Turkcell

2. Vodafone

3. Avea

4. Bimcell

4. Pttcell

Gsm numarası nasıl alınır?

Gsm numarası alabilmek için öncelikle bir operatör seçmelisiniz her operatörün dağıttığı belirli sayılarla başlayan numaralar bulunmaktadır. Bu numaralardan istediğiniz birisini seçmelisiniz operatör'e göre kimlik fotokopiniz ve operatörünüzün isteyeceği ek belgeler ve gsm numarası ücreti ile birlikte operatöre başvurmalısınız.

Gsm numarası türleri

1. Faturalı gsm numarası

2. Faturasız gsm numarası

Faturalı gsm numarası

Faturalı gsm numarası aldığınızda her ay belirlediğiniz tarihte konuşma, sms, internet gibi ücretler hesaplanarak size fatura gönderilir.

Faturasız gsm numarası

Faturasız gsm numarasında ise önceden yüklediğiniz ücret kadar bitene kadar konuşma, sms, internet gibi servisleri kullanırsınız. Yüklediğiniz ücret bittiğinide veya azaldığında tekrar yükleme yapabilirsiniz. Bu tür hatlara "ön ödemeli" hatlarda denir.

Gsm numarası sorgulama

Bilmediğiniz bir kişi sizi arıyor yada rahatsız ediyorsa veya kimin sizi aradığını merak ediyorsanız operatörünüze kullanım şekline göre eğer ki sorgulamak istediğiniz gsm numarasıyla aynı servis sağlayıcısını kullanıyorsanız ve aradığınız numara rehbere kayıtlıysa gsm numarasının kimin olduğuna ulaşabilirsiniz.

Vodafone hattı olan bir numarayı sorgulamak için mesaj olarak KIM yazıp bir karakter boşluk bırakıp 10 haneli Vodafone gsm numarasını yazın ve 7048'e gönderin.

Turkcell hattı olan bir numarayı sorgulamak için mesaj olarak Turkcell gsm numarasını yazıp 2222'ye gönderin.

Avea hattı olan bir numarayı sorgulamak için mesaj olarak Avea gsm numarasını yazıp 11855'e gönderin.

Her operatör bu sorgulama için farklı ücretler talep etmektedirler ve bu servisleri kullanmanız gsm numarası sahibini kesin öğreneceğiniz anlamına gelmez.

Gsm numarasının hangi operatöre ait olduğunu öğrenme

Bir gsm numarasının hangi operatörü kullandığını merak ediyorsanız http://numara.kimde.com/numara-hangi-operatorde adresinden gsm numarasının hangi operatörü kullandığını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

hgt1 20.02.2018
banada lazım
Cevapla
Nazan 08.05.2017
(Telefonum turkcell T60) internetim var mobile veriyi açıyorum ama kullanamıyorum salla kazan yapıyorum sonra bi bakıyorum 4.5G uyumlu değilsin diyo offf bu ne
Cevapla
Enes 19.02.2017
Silah alicam
Cevapla
ömeryiğit 17.01.2017
bunagirecem
Cevapla
Semanur 08.01.2017
Bana GMS numarasi lazim
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç