Gitar nedir?

Genellikle ağaç türlerinden yapılan, parmakla veya pena ile çalınan ve görünüş itibariyle sekiz harfini andıran, ses perdelerine sahip olan telli bir çalgıdır. Çoğunlukla altı tellidir ve hemen hemen tüm müzik türlerinde kullanılır.

Yanları oval şeklinde olup sapı uzundur ve sapının üstünde ses perdeleri bulunur. Ortasında ise bir delik vardır. Telleri genellikle misina, naylon ya da çelikten yapılır.  Bu teller parmaklarla çekilerek ya da tellere pena ile vurularak ses elde edilir.

Gitarın tarihçesi

Gitarın kökeni hakkında birden fazla varsayım vardır, dolayısıyla gitarın ilk kimin tarafından ve ne zaman bulunduğuna ilişkin net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak günümüzde kullanılan gitarın çeşitli müzik aletlerinden evrildiği düşünülüyor.

Bu evrilimenin orta çağda İspanya’da başladığı en kuvvetli varsayımlardan biridir. Gitarın oluşuma ön ayak olan iki enstrüman vardır, bunlar lavta ve dört telli uddur. İspanya’da 1200’lü yıllarda gitar adıyla kullanılan iki enstrümana rastlanmıştır: Latin gitarı (guitarra latina) ve Mağrip gitarı (guitarra morisca)dır.

gitar

Mağrip gitarının gövdesi yuvarlaktır, sapı geniştir ve birkaç deliği vardır. Latin gitarınınsa tek bir deliği ve dar bir sapı vardır. 14. yüzyıla doğru “moresca” ve “latina” sözcükleri artık kaldırılmış ve yerine gitar kelimesi kullanılmaya başlanmıştır.İspanyol “vihuela”sı ya da İtalyancadaki adıyla “viola da mano” gitar benzeri bir enstrümandır ve 15. ile 16. yüzyıllar arasında kullanılmıştır.

Gitarın gelişiminde yeri en etkili olan enstrümanın vihuela olduğu düşünülür. 6 tellidir ve akorları lavtanınkine benzer. Gövdesi ise gitarı andırır. Avrupa’da 1576 yılına doğru lavtanın kullanımının yaygınlaşmasıyla vihuela itibarını kaybetmiş ve yerini lavtaya kaptırmıştır.

Öte yandan kökeni 16. Yüzyılın ortalarında İspanya’ya dayandığı düşünülen ve insanları eğlendirmek için kullanılan  beş telli barok gitar daha çok İspanya, İtalya ve Fransa’da görülmüş ve 18. yüzyılın ortalarına kadar popülerliğini korumuştur. Barok dönemin sonunda ise gitara altıncı bir tel eklenmiştir.

Klasik dönemde gitarın kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır ve gitar konserleri verilmeye başlanmıştır. 19. yüzyıla kadar gitar küçük ve dar bir enstrümandır. Ancak Antonio de Torres gitarın tasarımı ve yapısı üzerinde çalışmalar yapmış ve şeklini değiştirerek çıkan ses üzerinde de gelişmeler kaydetmiştir. Kendisi modern gitarın babası olarak kabul edilir.1946 yılında naylon teller misinadan yapılmış tellerle değiştirilmeye başlanmıştır.

Gitar çeşitleri nelerdir?

Farklı müzik türlerinde kullanılan ve farklı kullanım yöntemleri olan birçok gitar türü bulunmaktadır. Bunları başlıcaları şunlardır:

1.Klasik Gitar: İspanyol gitarı olarak da bilinen bu gitar türü tüm gitarların atası olarak kabul edilir. Gövdesinin ortasına yuvarlak bir boşluk vardır. Bu boşluğa “ses boşluğu” da denir. Üzerindeki tellerin ilk üçü kalın sesleri verir ve ipek üzerine sarılmış çelikten yapılmıştır. Alttaki üç tel ise ince sesleri verir ve naylondan yapılmıştır.

Teller parmakla çekilerek titreşir ve böylece ses boşluğundaki hava da titreşerek dışarı çıkar. Ses bu yolla ortaya çıkmış olur. Bu gitar türü klasik müzik ve Flamenko’da sıklıkla kullanılır ve genellikle oturarak çalınır.

2.Akustik Gitar: Bu tür görünüş itibariyle klasik gitarı andırsa da yapısal olarak daha büyüktür ve sapındaki perde kısımları daha dar ve sağlam dizayn edilmiştir. Klasik gitarla arasındaki en önemli fark akustik gitarın tellerinin çelikten olmasıdır.

Tellerin dördü sarı ikisi beyaz çeliktendir. Klasik gitara göre daha çok ses çıkarır ve sesler daha yoğundur. Folk, rock, jazz, blues gibi müzik türlerinin hepsinde kullanılır.

3.Elektro Gitar: Bu tür bünyesindeki manyetik pikap sayesinde tellerindeki titreşimi elektrik sinyallerine dönüştürür. Elektro gitarın titreşiminden ortaya çıkan bu sinyaller çok zayıf olduğu için gitarın kablo yardımıyla bir amfiye bağlanması gerekir.

Telleri çelikten yapılmıştır ve birçok farklı çeşidi olduğundan dört, beş, altı, yedi, sekiz ya da 12 telli olabilir. Pop, rock, country, jazz ve blues gibi birçok müzik türünde kullanılır.

4.Bas Gitar: Yapı olarak elektro gitara benzese de sapı daha uzundur ve bir oktav daha kalın ses çıkarır. Yaygın olarak dört telli olup beş, altı, ya da 12 telli de olabilirler. Elektro bas gitarların bir amfiye ve hoparlöre bağlanması gerekmektedir.  Rock, heavy metal, pop, reggae, blues, punk rock, jazz gibi müzik türlerinde kullanılır.

5.Perdesiz Gitar: Görünüşü klasik gitarı andırır. Bu gitar esasen ara sesleri verebilmek için tasarlanmıştır. Tınısı uda da benzemektedir. Bu türün hem klasik hem de bas versiyonu vardır. Klasik perdesiz gitarı Türk müzisyen Erkan Oğur 1976 yılında tasarlamıştır ve telleri de naylondandır. Rock, jazz, funk ve R&B türlerinde kullanılır.

Gitar fiyatları

Fiyatlar markalarına ve kullanılan ürünün kalitelerine göre değişim gösterir. Ancak ortalama bir fiyattan bahsetmek gerekirse klasik gitar fiyatları 90 liradan, elektro gitarlar 300 liradan, bas gitarlar 500 liradan ve akustik gitarlar 250 liradan başlamaktadır.

Kaynaklar:

http://www.guitarandlute.com/gtrhstry.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Guitar

http://stylesatlife.com/articles/different-types-of-guitars/

 

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç