Gidon nedir?

Bisikletin ön tekerlek maşası üstüne bağlanmış, iki elle kullanılan yön değiştirme aracına (bisiklet direksiyonu) gidon denir.

Vücudunuzun bisikletle temas ettiği üç nokta vardır: Sele, pedallar ve gidon. Bisikletiniz üzerinde geçirdiğiniz saatler boyunca el, kollar ve sırtınızın rahat etmesi, ağrımaması, uyuşmaması ve karıncalanmaması çok önemlidir. Bisiklet üzerinde rahatlığınızı belirleyen önemli noktalardan biri gidon tipi ve onun pozisyonudur.

Düz gidon ellerinizin doğal duruş pozisyonunu bozarak ağrıya neden olur. Gidonunuzun farklı pozisyonlarda tutuşa izin vermesi önemlidir. Uygun gidon ve elcikler ile size göre ölçülmüş ve ayarlanmış oturma pozisyonu, ellerinizdeki/kollarınızdaki karıncalanma ile omuz/sırtlardaki ağrıyı önler.

gidon

Tur gidonlarının hafif eğimli (trekking/riser modeli) olması kol ve bileklerinizdeki ağrıyı engelleyeceğinden önemlidir. Şehir bisikletleri için ise size daha dik bir sürüş pozisyonu sağlayan biraz daha eğimli bir gidon olabilir. Ayrıca turcuların çokça kullandığı kelebek gidon vardır ki tutuş pozisyonunuzu çeşitlendirmesi açısından en çok seçeneği veren gidon tipidir.

Trekking gidonunuz varsa boynuzlarla daha çok tutuş seçeneği elde edebilirsiniz. Genellikle gözden kaçan/dikkat edilmeyen bir nokta da gidon genişliğidir. Bisiklet Gezgini’nden bisiklet alırken ya da genel bakım için bisikletinizi getirdiğinizde, omuz genişliğiniz ölçülerek, gidon genilşiğini ayarlarız.

Gidon boğazı

Bisiklet üzerinde doğru sürüş pozisyonu için gidon kadar, gidon boğazı seçimi de önemlidir. Uygun gidon ve gidon boğazı, size gidon yüksekliğini ve gidon-sele arasındaki mesafeyi ayarlama imkanı verir. Ayarlanabilir gidon boğazı tavsiye ediyoruz, böylece sürüş tekniğiniz geliştikçe size tam uygun ayarı bulup pozisyonunuzu düzenleyebilirsiniz.

Bisikletinizdeki gidon boğazını seviyor ve değiştirmek istemiyorsanız ama pozisyonunuzdan da memnun değilseniz, gidon boğazı yükseltici ile gidonunuzu daha yukarı alabilirsiniz. Tur bisikletlerinde 25,4 mm çapında gidon ve gidon boğazları kullanılır. Gidonunuz, başka bir ölçüdeyse (oversize) gidon ve gidon boğazınızı beraber değiştirerek pozisyonunuzu ayarlayabiliriz.

Sözlükte "gidon" ne demek?

1. Yönelteç.
2. Komodorlara özgü çıması çatal biçiminde kesilmiş sancak, fors.

Gidon kelimesinin ingilizcesi

[Gideon (Judges)] n. handlebar
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç