Fsh hormonu nedir?

Fsh hormonu adını, Follicle stimulating hormone kelimelerinden almaktadır. Folikül uyarıcı hormon adıyla bilinen Fsh; Erkek ve kadında üreme organlarına etki ederler ve bu sayede cinsel hormonların yapımını, cinsel farklılaşmayı ve kadında yumurta, erkekte ise sperm gelişimini sağlar.

Fsh testiste bulunan seminifer tüplerinde sperm gelişimini sağlar.

Fsh hormonu nerede üretilir?

Fsh hormonu beynimizdeki hipofiz bezinden üretilir.

Fsh hormonu normal değerleri nedir?

Adetin 3. gününde bakılan FSH hormonu değerinin 10'un altında olması normal kabul edilir. Adetin diğer zamanlarında bakılırsa daha yüksek çıkabilir ve sonuç yanıltıcı olabilir bu nedenle özellikle foliküler fazın başlangıcında yani adetin ilk günlerinde ölçüm yapılmalıdır.

Hangi durumlar Fsh hormonu'nun yükselmesine neden olurlar?

Adet düzensizliği ve kısırlık durumlarında Fsh hormon değerleri sıkça değişebilmektedir.

Yaş ilerledikçe yumurtalık (over) rezervi azalır ve Fsh hormonu yükselir. Özellikle 35 yaşından sonra Fsh hormonunda yavaş yavaş yükselme izlenir ve 40 yaşından sonra bu yükselme daha da hızlanır.

Yaş ilerlemesi dışında yumurtalıkların birinin veya bir kısmının ameliyatla alınması veya kist ameliyatında yumurtalığın hasar görmesi gibi durumlar da Fsh'nın artmasına neden olur. Kullanılan ilaçlar veya korunma yöntemleri Fsh'nin yükselmesine neden olmazlar.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç