Frigler nedir?

Frigler yada tarih kitaplarında bilinen adıyla Frigyalılar, Sakarya nehri boylarına Milattan Önce 1000-1100 yıllarında ulaşarak Anadolu'ya gelen ancak Milattan Önce 750 yılında ortaya çıkan anadolu medeniyetinin adıdır. Milattan Önce 8. yüzyılın ortalarında Gordion (Yassıhöyük-Polatlı) bölgesinde bir krallık kurmuşlardır. Gordion bugünkü Ankara ili yakınlarıdır. Frigler "Midas" döneminde bütün Orta ve Güneydoğu Anadolu’ya egemen, güçlü bir krallık düzeyine ulaşmışlardır. Friglerin güçlü bir krallık düzeyine ulaşması Milattan Önce 725 yılı ile 695 yada 675 yıllarına rastgelir.

Frigler’in esas yerleşim bölgesi Gordion merkez olmak üzere Sakarya bölgesi olup Afyon, Kütahya, Eskişehir bu bölgeye bağlıdır. Gordion müstahkem bir şehir olup güçlü inşa edilmiş surlarla çevrilidir. Bronz Çağı Çöküşü Güneybatı Asya’da ve Doğu Akdeniz’de, Bronz Çağı sonları, Demir Çağı başlarında yaşanan hızlı, yıkıcı ve kültürel dağılmalara yol açan bir dizi toplumsal çöküştür. Bu çöküşün nedenlerinden biri olarak Friglerin anadoluya yerleşmeleri olarak gösterilir.

Frigler flüt, simbal gibi müzik aletlerinin de bulucusudurlar. Frigler bu bezemeci döşeme yönteminin mucididirler. Maden ve ağaç işlemeciliğinde de gelişmişlerdi. Kazılarda makara kulplu bronz tabaklar, kazanlar, altın, gümüş ve bronz yaylı çengelli iğneler, değerli madenlerden giysi kemerleri, tokalar ve zengin bezemeli dokuma ürünleri, ahşaptan ve seramikten hayvan heykelcikleri ve geometrik desenlerle süslü ev eşyaları bulunmuştur.

frigler

zellikle çengelli iğne (fibula) yapımında kullandıkları teknolojinin o döneme göre çok ileri olduğu görülür. Frigler dokumacılıkta çok ustaydılar. Günümüzde Anadolu kilimlerindeki ve diğer Türk devletlerindeki binlerce yıllık motiflerin, Frig Motifleri'nde de var olmasının nedeni,halen çözülememiştir. Friglerin müzik alanında da ileri oldukları ve birçok müzik aleti geliştirdikleri bilinmektedir. Frigyalıların medeniyetinin yaşadığı Sakarya Irmağı ile Büyük Menderes'in yukarı bölgeleri arasında kalan bölgenin eski çağdaki adına "Frigya" denirdi.

Frigler nasıl tanınırdı?

1. Homeros'a göre Frigler, cesur, savaşçı bir topluluktu.

2. Arrianos'a göre Onlar, çok mutlu insanlardı.

3. Strabon'a göre Onlar, çok barışsever bir topluluktu.

4. Livius'a göre Cesaretten yoksun, köle ruhlu topluluklardı.

Kibele nedir?

Friglerin tanrıçalarına "kibele" denir.

Gordion adı nereden gelir?

Friglerin ilk kralı ülkenin başkenti Gordion’a adını veren Gordias’tır. Gordion adı buradan gelmektedir.

Tümülüs nedir?

Frigler tarafında yapılmış yapay mezarların adıdır. Sayıları yüz civarındadır. Friglerden önce bu yapılar Anadolu’da görülmemiştir. Büyük olasılıkla Frigler Avrupa’daki ölü gömme geleneklerini Frigya'ya yerleşince de devam ettirdiler. Tümülüslerin içindeki oda mezar, ana zemin üzerine inşa edilmiştir.

Friglerin en meşhur kralları kimdir?

Friglerin en çok bilinen ve meşhur kralı Midas'tır. Ancak yapılan bazı araştırmalara göre Frigyalıların bütün krallarına Midas adını verdiği de söylenmektedir.

Megaron nedir?

Friglerin başkenti Gordion'da görülen dikdörtgen planlı, taş kerpiç ve ağaçla inşa edilmiş yapılara "Megaron" denir.

Frigler'de dini inanış

Frigler de Hititler gibi çok tanrıya inanırlardı.

Friglerin tanrıları

1. Kibele

2. Attis

3. Sabazios

4. Men

Friglerin geçim kaynakları

1. Tarım

2. Hayvancılık

Friglerin tarım ve hayvancılığa verdiği önem nereden anlaşılır?

Friglerde öküz kesmenin ve saban kırmanın cezası ölümdü, ayrıca ekili araziye zarar vermenin cezası da ağırdı. Friglerin tarım ve hayvancılığa verdiği önemi buradan anlayabiliriz.

Friglerden günümüze ulaşan tarihi yapıtlar

1. Frig Vadileri

2. Kümbet Asar Kale

3. Ballık Kale

4. Yapıldak Asar Kaya

5. Köhnüş Kale

6. Demirli Kale

7. Çukurca Kale

8. Üçler Kaya

9. Kırk Merdiven Kale

10. Nallı Kaya

11. Döğer Asar Kaya

12. Delik Taş

13. Fındık Asar Kaya

14. Doğuluşah Kalesi

Friglerin çöküşü

Milattan Önce 700 yıllarına doğru, Kafkaslar üzerinden Doğu Anadolu’ya giren Kimmerler'in, önce bölgedeki Urartular’ı güçsüzleştirdikten sonra Kızılırmak’a kadar gelmeleriyle barış dönemi bozulur. Frig-Kimmer savaşı sonunuda Frigya tamamen tahrip olur. Milattan Önce 676 yılıdna Kral Midas yaşanan bu hezimet üzerine yaşamına son verir. Batıya kaçan Frigler, küçük beylikler halinde bir süre daha varlıklarını sürdürürlerse de Lidyalıların egemenliğine boyun eğerler.

Dış bağlantılar

Frigyalılar

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç