FPS oyun nedir?

Fps kısaltması İngilizce "First Person Shooter" kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. Türkçe'de "Birinci şahıs nişancı" anlamına gelmektedir. Fps oyun; Ana oyun karakterinin kontrol edildiği, daha çok ana oyun karakterinin gözünden oynanan oyun türüne verilen isimdir. Aynı zamanda kişiyi en fazla etkileyen oyun türüdür. Gelmiş geçmiş en iyi fps oyunlarından bir tanes Counter-Strike'dır.

Fps oyunları 3 boyutludur. Fps oyunlarında size bazı görevler verilir ve sizin bu görevleri yerine getirmeniz istenir. Fps oyunları silah ve mermi silah-tabanlı dövüş merkezli bir video oyunu türüdür. 21. yüzyılda, fps oyunları ticari açıdan en çok oynan video oyun türü olmanın yanı sıra oyun sektöründe diğer herhangi bir oyun türünden daha fazla pazar payı almıştır. Fps oyunlarında birincil tasarım öğesi ağırlıklı olarak ateşli silah içeren savaş oyunlarıdır. Fps oyunlarında uçak, motorsiklet, araba, tank, kamyonet vb. araçlarda kokpitlerinden kulllanılabilmektedir. Fps oyunları mouse ve klavye ile oynanmaktadır.

Birinci şahıs nişancı (First-person shooter, kısaca FPS) oyuncu karakterinin kendi gözünden oynandığı oyun türüdür ve nişancı video oyunlarının yan türüdür. Tüm nişan türündeki oyunlar gibi, “bir serüven, bir veya birden fazla uzun menzilli silah ve değişen sayılarda düşmanlar” tabiriyle anılır. Birinci Şahıs Nişancı türündekiler Birinci Şahıs Bakış Açısı görüntüsüyle oyuncu kendini oyunun içindeymiş gibi hisseder.

Karakter itibariyle emirleri harfi harfine yerine getirir ve beklenen hareketleri yapar. Oyunlar esas olarak araçları kullanmayı gerektirmesi daha çok araç simulasyon oyunlarına benzemesine yol açmaktadır. Video oyunlarındaki modern çağ, FPS 3 Boyutlu grafikler gibi yeni teknolojileri, çevrimiçi oyun ve kullanmak için bir yol gösterici olmuştur. Birinci Şahıs Nişancı türündeki oyunlardaki şiddet unsurları diğer türleri de etkilemiş ve oyunlarda genel anlamda şiddet ve gerçeklik payı artmıştır.

fps oyun

Birinci şahıs nişancı, nişancı oyunlarının bir alt maddesidir. Diğer birçok nişancı oyunları alt maddeleri gibi, birinci şahıs bakış açısında oynanılır, birinci şahıs oyunlarda silah kullanmak, uçak sürmek, oyunda dikkat toplamak gibi unsurlar diğer bakış açılarına göre daha kolay gerçekleşir. 1990’lardan itibaren Birinci Şahıs bakış açısı türündeki oyunlar geliştirilmeyi başlanmıştır ve şu andaki birçok seri (Counter-Strike, Call of Duty, Battlefield, Crysis, Medal of Honor, Far Cry, Combat Arms) birinci şahıs kamerasını tercih etmiştir.

Ayrıca, video oyunları oynamak ayin zamanda ambliyopi ya da tembel göz sorunları olan yetişkinlerde de görme yetisini arttırabiliyor. 2011’de yapılan bir araştırmanın katılımcıları sağlıklı olan gözleri kapalı bir şekilde 40 saat oyun oynadıktan sonra 3-Boyut algılarının ve görüş kalitelerinin yüksek ölçüde arttığı görülmüştür.

Ambliyopi çocuklarda sağlıklı olan gözü bir göz bandı ile kapatarak sorunlu olan gözü görmeye zorlayarak güçlendirme yöntemi ile tedavi edilmeye çalışılıyor fakat araştırmacılar tedaviyi video oyunları destekli sürdürmeyi düşünüyorlar, çünkü görünüşe göre göz bantları günümüz çocuklarında takabilecekleri en havalı aksesuar olmaktansa kendilerini sosyal açıdan garip hissetmelerine sebep oluyormuş.

2014 yılının en iyi fps aksiyon oyunları

1. Titanfall

2. Wolfenstein: The New Order

3. Survarium

4. Paranautical Activity

5. Tom Clancy's Rainbow 6: Patriots

6. Prey 2

7. Furious 4

8. Interstellar Marines

9. Zone: Commando

10. Enemy Front

11. Sniper Elite 3

12. Verdun

13. Contagion

14. Rambo: The Video Game

15. Call of Duty: Advanced Warfare

16. Far Cry 4

Dış bağlantılar

Fps nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç