Follow nedir?

Follow Sözlük anlamı olarak "takip etmek, izlemek" gibi anlamlara gelmektedir. Follow ve türevi olan kelimelere çok sık rastlamak mümkün. Twitter'da following, linklendirme işlemlerinde ise Nofollow yada Dofollow olarak kullanımlarını görmek mümkündür.

Following nedir?

Twitterda çok sık yapılan bir işlemdir. Bir buton yardımıyla yapılır. Twitter'da mesajları hoşunuza giden yada hayranı olduğunuz kişileri "Following" butonu yardımıyla takip edebilirsiniz. Böyle takip ettiğiniz kişi mesaj yayımladıkça sizde bu mesajı alırsınız. Formspring adlı sosyal ağdada "Following" twitter'daki gibi aynı işleme yaramaktadır.

Dofollow nedir?

Linklendirme işlemlerinde kullanılan "Dofollow" takip etmek anlamındadır. arama motoru örümcekleri sitenize girdiğinde dofollow ile bir link verdiğinizi görürse bu linke gider ve bu linkteki siteyide tarar. Peki Dofollow tagı ne işe yarar derseniz Site kalite puanınızı arttırır. Sayı arttıkça sıralamada yükselmenizi sağlar, yine sayısı arttıkça index hızınızda artar. Kullanımı rel="Dofollow" şeklindedir.

Nofollow nedir?

Nofollow tag'ıda Dofollow tagı gibi linklendirme işlemlerinde kullanılır. web sitenizden Nofollow tagı ile linklendirme yaparsanız, sitenize bir arama motoru örümceği geldiğinde nofollow taglı linki es geçer ve o linkteki siteye gitmez. Nofollow tagı ne işe yarar derseniz karşı sitenin sizin sitenizden bir değer almasını engellersiniz, karşı siteyle bir alakanız olmadığını anlatmış olursunuz. Kullanımıda rel="Nofollow" şeklindedir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç