FMF hastalığı nedir?

FMF hastalığı (ailevi akdeniz ateşi) ailesel bir hastalık olup özellikle anadoluda yaşayan insanlarda (türkler, araplar, yahudiler) sık görülmektedir.

FMF hastalığının tanısında tipik karın ağrısı öyküsü olması, aile anamnezi olması, MEF geni denilen genin (+) olması ve kolşisin isimli bir ilaç başlandıktan sonra şikayetlerin azalması önemlidir. FMF ataklarında karın ağrısı , ateş, ayak bileklerinde kızarıklık ve şişlik, nefes alırken göğüste batma hissi gibi şikayetler olur.

Karın ağrısı şiddetlidir (hastayı kımıldatmaz, karnına dokundurtmaz. Öyle ki doktora gidildiğinde apandisit teşhisi rahatlıkla konur, bu yüzden bu hastaların büyük çoğunluğu apandisit ameliyatı olurlar) ve karın ağrısı olduğu dönemde kabızlık sonrasında ishal yakınması görülür.

FMF hastalığında ataklardan daha çok amiloidoz (biriken ve o organda hasar yapan bir madde) gelişmesinden ve buna bağlı böbrek yetmezliği oluşmasından korkulur. Amiloidoza bağlı oluşan böbrek yetmezliğinde böbrekten ciddi miktarda protein kaçağı olur ve ellerde, ayaklarda şişme meydana gelebilir. Tedavide verilen kolşisin hem atakların sıklığını ve şiddetini azaltır hem de amiloidoz gelişmesinden korur.

FMF kaç yaşından sonra görülür?

Hastalık çoğu kez 5-15 yaş dolaylarında belirti vermeye başlar, seyrek olarak daha erken ve daha ileri yaşlarda da başlayabilir. 40 yaşını geçmiş bir kişide FMF’in başlaması nadirdir.

FMF’in tedavisi var mıdır?

Evet koltisin isimli bir ilaç FMF ataklarının gelmesini çoğu kez engeller ya da daha seyrek ve hafif geçmesini sağlar. Bu ilaç ancak sürekli (yani her gün) kullanılırsa gerçek etkinliğini gösterir. Günlük dozu 1-2 mg’dır (günde 2-4 tablet). Türkiye’de “Colchicum Dispert” ve “Kolsin” isimleriyle satılmaktadır, her tablette 0.5 mg kolşisin bulunur.

Fmf Hastalığı Belirtileri

Efemef hastalığı ve Fmf hastalığı aynı anlama gelmekle birlikte halk arasında bilinen adı ise Akdeniz Ateşi hastalığıdır. Efemef hastalığı Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yaşayan halklarında yani Türkiye, Ermenistan, Arabistan ve İsrail gibi ülkelerde yaşayanlarda görülmektedir.

Efemef hastalığı vücuttaki çeşitli organlarda meydana gelen iltihap şeklinde ortaya çıkmakla birlikte irsi bir rahatsızlıktır ve tam olarak bu hastalığa neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Efemef hastalığı belirtileri olarak en başta karın ağrısını saymak mümkündür. Karın ağrısı belirtisi dışında, göğüs ağrısı, yüksek ateş, eklem ağrısı ve eklem şişliği ya da deri döküntüleri gibi hastalık belirtileri olarak ortaya çıkmaktadır.

Bu belirtiler ile birlikte gelen ataklar birkaç gün süren ve kendiliğinden düzelerek yok olan ataklar halinde olmaktadır. Ataklar düzenli aralıklarla tekrarlanmaz. Efemef hastalığı belirtileri ile birlikte gelen bu ataklar genelde bir hafta gibi uzun süre boyunca devam etmekte ve sonra kendiliğinden yok olmaktadır ancak daha seyrek gözükmekle birlikte birkaç saatliğine ortaya çıkan ve yok olan ataklarda olabilir.

Efemef tedavisi için en etkili yol bitkisel olan Kolşisin ilacıdır. Bu ilaç çiğdem bitkisinden yapıldığından doğal bir ilaçtır. Bu ilacı düzgün bir şekilde doktor gözetiminde içen hastalarda diğerlerine oranla çok daha seyrek atakların geldiği ve geldiğinde de çok daha hafif atlatıldığı görülmüştür.

Yorumlar

ismail 29.03.2016
Selamlar, Çocukluğumdan beri çektiğim hastalığımı 16-17 yaşındayken öğrendik. 5-6 yıl kadar kolşisinle tedavim devam etti. Ancak gerek düzenli kolşisin kullanmamam gerekse yaşadıgım boğaz iltihabı böbreklerime vurdu ve böbreklerim malesef iflas etti. Sonrasında 3 ay kadar diyalize girdim ve böbrek nakli oldum(annem verdi Allah razı olsun). Ancak hastalık yakamı bırakmadı. Nakilden 1-2 yıl sonra FMF ataklarım gittikçe artmaya başladı. sıklığı haftada 1-2 ye kadar çıkmıştı.
Cevapla
Büşra 18.03.2016
Bu hastalığın belirtilerinden bende de var, ve de kuzenim fmf hastası. Acaba ben de fmf hastası olabilir miyim. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Cevapla
özge 14.03.2016
Ben de FMF hastası oldugumu bugün ögrendim. 26 yaşındaym 6 buçuk aylık hamileyim çocuğa zararı olur mu tedirginim ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz teşekkür ederim.
Cevapla
ipek 13.03.2016
Herkese geçmiş olsun, bu hastalığı 1995-2006'da çektim. Bir Allah birde ben biliyorum karin ağrısından ölüyordum sürekli acil'lik oluyordum teşhis konulana kadar 2-3 yil geçti gastroloji bunun uzmani bu hastaliğı hafife almayin tüm kontrollerinizi yaptirin usg taramasi gibi...2005 te sigarayi biraktiktan sonra 1 yıl icinde bu hastaliktan kurtuldum ben bile inanamiyorum bazen cok seyrek ve hafif atlatıyorum buna şükür bu hastalıktan şikayeti olup sigara kullanan varsa bir an önce bıraksın.
Cevapla
necdet 07.03.2016
Berna hanım ilginiz için teşekkürler. Peki siz ne kadar çektiniz bu hastalığı?
Cevapla
Berna 06.03.2016
Rabbim şifa versin hepimize inşallah; anneannemden bana miras ; ilk başlarda karın ağrısı oluyordu , tabi teşhis koymak çok kolay olmadı ; kolşisini düzenli kullanın, artık karın ağrım olmuyor ama eklem ağrılarım oluyor 3 güne yakın sürüyor.
Cevapla
süleyman 27.02.2016
Ben 15 yıl fmf hastalığı ile yaşamayı öğrendim tedavisi yok kolşisin ilacını kullanmak sinir, stres yapmamak.
Cevapla
necdet 28.02.2016
Süleyman çok zor ya stres sıkıntı yapmamak elde değil, peki Oruç tutabiliyor muyuz?
Cevapla
Fadime aslan 24.02.2016
Fmf hastaları ne yapmalı?
Cevapla
necdet 23.02.2016
Ben de yaklaşık bir senedir efemef hastalığına yakalanmışım. Günde 4 tane ilaç alıyorum acaba ne zaman geçecek bu hastalik Lütfen bana bir cevap yazın.
Cevapla
efecan 28.02.2016
Necdet bey bende bir fmf hastası olarak yazıyorum. Öncelikle çok geçmis olsun.Rabbim sifalar versin.FMF rahatsizligi omür boyu süren bir hastalıktır. Kolsin adlı ilaç sayesinde ataklarınız azalır daha rahat atak geçirmenize yardımcı olur. Yalnız bu ilacı içiyorum diye iyileşicem veya hiç atak geçirmeyecem diye bişi yoktur. İlacı aksatmazsanız bir zararı olmaz ama ihmal ederseniz böbrek zarar gorebilir.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç