Fiziki harita nedir?

Yeryüzünün bir parçasındaki bir bölgede bulunan dağ, ova, göl ve benzeri her türlü fiziki, yani coğrafi yer şeklini belirli bir düzlem üzerinde ve belirli bir ölçek ile hazırlanmış şekilde gösteren haritalardır.

Fiziki haritalar yükselti ve eğim gibi özellikleri gösterir ve eş yükselti, eş derinlik değerleri kullanılarak bu yükseltiler veya derinlikler için farklı renkler kullanılır ve bu sayede yükseklik değerleri ayırt edilebilir.

Fiziki haritaların özellikleri nelerdir?

Fiziki haritalarda dağlar, tepeler, vadiler, ovalar, akarsular ve göller rahatlıkla görülür. Bu yeryüzü şekillerinin yükseklikleri, vadilerin veya denizlerin derinlikleri ve ne kadar dik oldukları da anlaşılır.

Yani sadece yeryüzü şekillerini de değil, bu şekillerin yükselti ve derinlik bilgileri de haritalarda mevcuttur.

Akarsular üzerindeki barajlar görülebilir, hatta karayolları bile görülür. Bu tip haritalar sayesinde ülkelerin veya bölgelerin yükseltisini anlaşılır ve buradaki yer şekilleri tanımlanabilir.

Yol yapımı, baraj ve köprülerin inşa edilmesi gibi amaçlara hizmet edebilirken; aynı zamanda askeri amaçlarla da kullanılabilirler. Coğrafya alanıyla ilgili kişiler de genellikle fiziki haritalar kullanmaktadır.

Fiziki haritalardaki renklerin anlamı nedir?

Fiziki haritalar çizilirken her zaman renklendirme tekniği uygulanır; ancak bu teknik çizilen bölgenin yer şekillerine göre değişim göstermektedir.

fiziki harita

Örneğin, dağlar bulunan bölgelerde kahverengi, hatta daha da yüksek noktalarda koyu kahverengi, yüksekliği az olan veya deniz seviyesindeki yerlerde yeşil ve yüksekliğe göre yeşilin farklı tonları; denizlerde ise derinliğe göre mavi ve mavinin tonları kullanılarak yükseklik ve derinlik ifade edilebilmektedir.

Platolarda ise sarımsı renkler görülebilir.

Kısacası yükseltiler genellikle yeşil, sarı ve kahverenginin tonları ile ifade edilirken; derinlikler mavi rengin tonları ile gösterilir.

Fiziki ve siyasi haritalar arasındaki farklar nelerdir?

Siyasi haritalar, bir ülkenin sınırlarını, o sınırlar içerisinde bulunan şehirleri ve eyaletleri gösterir, bu haritalarda ölçeklendirme yapıldığı için bir bölgede bulunan bir şehrin ne kadar yer kapladığını, hangi ilin hangi bölgede bulunduğu görmeye yardımcı olan haritalardır.

Genellikle komşu ülkeleri ve şehirleri görmek için, çevrede kıyı olup olmadığı görmek için de kullanılabilmektedir. Eğer renklendirme tekniği uygulanıyorsa genelde her şehir, eğer dünya haritası ise her ülke, farklı renkle ifade edilir ve karışıklıktan kaçınılmış olur.

Ancak fiziki haritalarda daha farklı değerler görülmektedir, bir fiziki harita ait olduğu alanın her türlü coğrafi özelliğini ortaya koymaya yardımcı ve coğrafya alanıyla ilgili çalışmalarda coğrafi koşulların bilgisini verir.

Örneğin, bir fiziki harita yardımıyla incelediğimiz bölgedeki yükseltileri, gölleri, ovaları, platoları ve akarsuları yani kısacası bölgenin her türlü coğrafi alanını görülebilir.

Ancak fiziki haritalarda şehir sınırları belirtilmez, bu haritalarda önemli olan şey coğrafi özelliklerdir. Siyasi haritanın yanı sıra fiziki haritalarda renklendirme yüksekliğe ve derinliğe göre yapılır.

Fiziki harita kelimesinin cümle içinde kullanımı

Öğretmenimiz her coğrafya dersine elinde bir fiziki harita ile gelir, her detayı görsel bir şekilde anlatmayı tercih ederdi.

Fiziki haritanın İngilizcesi

1. Physical map

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç