Fitre nedir?

Fıtır sadakası da denilen fitre, her yıl Ramazan ayında nisap miktarına sahip bireylerin yoksullara vermekle yükümlü olduğu bir tür şükür sadakasıdır.

Arapçada fıtr “orucu açmak”, fitre ise “yaratılış” anlamlarına gelmektedir. Kişiler Ramazan orucunu tutup bayrama kavuşmalarından duydukları şükran hissini fitre vererek dışa vurur.

Fıtır sadakası yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesine ve bayram günü sevincini yaşayabilmelerine imkan tanıyan bir tür yardımlaşmadır.

Aynı zamanda fitre vermek kabir azabından kurtulmaya ve tutulan orucun kabul olmasına da aracı olur. Dinen hadis deliline dayanan fitrenin uygulama şartları da hadisler ile belirlenmiştir.

Genellikle Ramazan bayramının ilk günü bayram namazından önce ya da Ramazan bayramından bir veya iki gün önce verilir. Böylece yoksulların bayramda ihtiyaçlarını karşılaması sağlanır.

Fitre kimlere verilir?

Fitrenin kimlere verileceği Kuran’da bulunan Tevbe Suresi’nin 60. ayetinde belirtilmiştir. Bu kişiler; fakirler, borçlu kimseler, düşkünler, yolda kalanlar, Allah yolunda cihat edenler, esaretten kurtulacak kimseler, kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimselerdir.

Fitre bir ya da birden çok yoksula verilebilir. Ancak fitre vermekle yükümlü kişi annesi, babası, büyük annesi ve büyük babası, çocukları ve torunlarına fitre veremez.

Fitre vermekle yükümlü kişi sadakayı bulunduğu yerdeki yoksullara vermelidir. Fitrenin başka yerlere gönderilmesi mekruhtur.

Kimler fitre verir?

Borcundan ve yaşamını sürdürmesine imkan sağlayan temel ihtiyaçlarından fazla olarak dince belirlenmiş olan nisap miktarına sahip olan her Müslüman fitre vermekle yükümlüdür.

Fitre vermek için ergenliğe girmek ya da akli ehliyete sahip olmak zorunlu değildir, bu durumdaki bireylerin fitrelerini onlara bakmakla yükümlü olan kimseler verir.

Fitre nasıl hesaplanır?

Fitre başlıca 4 madde üzerinden verilir:

1 - Buğday veya buğday unundan: 1667 gram.

2 - Arpadan veya arpa unundan: 3333 gram.

3 - Her türlü kuru üzümden: 3333 gramdır.

4 - Kuru hurmadan: 3333 gramdır.

Ancak Diyanet işleri her yıl verilmesi gereken asgari fitre miktarını bu dört gıdanın fiyatı üzerinden hesaplar ve vatandaşlara açıklar. Bu yıl açıklanan fitre miktarı 2017 Ramazan ayının başında 2018 Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için 16 TL’dir.

Açıklanan fitre miktarı asgari olup kişiler zenginliklerine göre daha çok fitre verebilir. Fitre için bir üst sınır yoktur. Fitre gıda yardımı olarak da ödenebilir.

Fitre sözlük anlamı

Ramazan ayı içinde verilen, miktarı belirli sadaka, fıtır sadakası.

Kaynaklar:

www.tdk.gov.tr

Yorumlar

Fatma 21.03.2017
Güzel ama uzun
Cevapla
mehmet 07.01.2017
fitre ile fidye yi karıştırmışsınız. Sizin tanımınız FİDYE tanımı. oruç tutamyacak kadar yaşlı veya hasta olanların verdiği para. Fitre ise ailedeki fert başına verilen, oruç tutulsun veya tutulmasın farketmez, zengin müslümanların vermesi vacip olan bir sadaka çeşididir. Tanımınız sıkıntılı olmuş.
Cevapla
Rukiye 29.02.2016
Çok güzel ve bilgi verici olmuş ellerinize sağlık, Teşekkürler.
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç