Fenistil jel nedir?

Fenistil jel, vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin etkilerine zıt yönlü etki gösteren ve alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan antihistaminik bir ilaçtır. Arı sokmaları, böcek ve sinek ısırmaları, yüzeysel hafif yanıklar, güneş yanıkları, cilt hastalıklarına bağlı kaşıntılar ile kurdeşen tedavisinde kullanılır. İlacın etkin maddesi Dimentinden maleat’dir.

Fenistil ne için kullanılır?

Fenistil etkin madde olarak %0.1 oranında (1 mg/g) dimetinden maleat içeren, renksiz ve kokusuz, jel formunda bir ilaçtır. Fenistil topikal antihistaminikler olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir ve alerjik cilt reaksiyonları ve diğer çeşitli nedenlere bağlı kaşıntıyı giderir. Cilde uygulandığında birkaç dakika içinde kaşıntı ve iritasyonu geçirir.FENİSTİL 30 g’lık tüpler ile kullanıma sunulmaktadır. Fenistil, iltihabi olmayan cilt hastalıklarına (dermatoz) bağlı kaşıntılar,Döküntü (ürtiker),Böcek ısırmaları,Güneş yanıkları ve yüzeysel hafif yanıklarda kullanılır.

Fenistil hakkında bilinmesi gerekenler

İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez. Arı sokmaları, böcek ve sinek ısırmaları, yüzeysel hafif yanıklar, güneş yanıkları, cilt hastalıklarına bağlı kaşıntılar ile kurdeşen tedavisinde kullanılır. İlacı uyguladıktan sonra güneşe çıkılmamalıdır. İlacı çok geniş yüzeylere ve çok sık kullanmaktan kaçınılmalıdır. Günde bir tüpten fazla jel kullanılmamalıdır.

İlacın ağzınıza ve gözünüze teması durumunda bol su ile yıkayınız, ağız ve gözünüze temasında kaçınınız. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü kullananlarda, dar açılı glokom, stenoz yapan peptik ülser, prostat hipertrofisi, piloroduodenal obstrüksiyon, alt solunum yolu allerjisi ve etken maddeye duyarlılık durumlarında kullanılmamalıdır.

fenistil jel

Dimetinden maleat (fenisitil etkin maddesi)

Uyku hali yapabileceğinden motorlu araç vb. kullananlarla yüksek yerlerde çalışanlar uyarılmalıdır. Alkol trankilizan anksiyolitik ve hipnotiklerle birilkte kullanılmamalıdır. Gebelerde ve süt veren annelerde kullanılmaması önerilir. Fenistil’in uygulandığı alanlar uzun süre güneşe maruz bırakılmamalıdır. Çok ciddi kaşıntılarınız ve/veya geniş yaralarınız varsa fenistil kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. Erişkinlerde 3x1 draje/gün dozda kullanılır. Gündüz duyarlı hastalarda apati oluşursa kahvaltıdan önce ve yatmadan önce 2x1mg kullanılır. Jel: Günde 2-4 kez hasta bölgeye sürülür. Şurup: 3-4x1 ölçek/gün dozda kullanılır.

Fenistil'in yan etkileri

Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz. Fenistil Jel, çok geniş yüzeye ve zedelenmiş cilde uygulandığında veya kazara fazla miktarda ağızdan alındığında, H-1 antihistaminiklerin aşırı dozuna özgü bazı semptomlara neden olabilir: Uyuşukluk ile birlikte santral sinir sistemi (SSS) depresyonu (özellikle yetişkinlerde); heyecan, ataksi, halüsinasyonlar, tonik-klonik spazmlar, midriyazis, ağız kuruluğu, yüzde kızarma, idrar retansiyonu ve ateş gibi SSS stimülasyonu ve antimuskarinik etki belirtileri (özellikle çocuklarda). Ayrıca hipotansiyon görülebilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç