Feminist nedir?

Sosyal, politik, yasal ve ekonomik alanda kadın haklarını ve kadın-erkek eşitliğini savunan kimselere feminist denir.

Feminist kısaca kadın hakları savunucusudur. Kelime, feminizmden gelmektedir ve dilimize Fransızcadan geçmiştir.

Feminist kelimesi yalnızca kadınları tanımlamak için kullanılmaz. Erkekler de feminsit olabilirler.

Aynı zamanda kişi, kurum ve gruplar için de feminist terimi kullanılabilir. Ayrıca, bir düşünceyi veya görüşü, kuramı betimlemek için de “feminist” kelimesi sıfat olarak kullanılabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, feministlerin kim ya da ne olmadığıdır; kadınların üstünlüğünü, erkeklerin kötü olduğunu savunan kimseler feminist değildir.

Feministler her alanda kadın ve erkeğin eşitliğini savunur ve insana insan olarak bakılıp değer verilmesi gerektiğini düşünür. Feministler erkek düşmanı değildir.

Feminizm nedir?

Feminizmi genel olarak kadın-erkek ayrımcılığına karşı çıkarak, cinsiyetler arasında ekonomik, siyasal, toplumsal ve yasal eşitliği savunan görüş olarak tanımlayabiliriz.

Temel amacı kadın özgürlüğü ve kadının toplumdaki yeri konusunda gerçek bir eşitlik durumunun sağlanması ve farkındalık uyandırılmasıdır.

Feminizm bir dizi politik hareket, ideoloji ve sosyal hareketin tamamına denir. Tüm bunların tek bir ortak amacı vardır: cinsiyetlerin politik, ekonomik, bireysel ve toplumsal eşitliğini sağlamak ve kabul ettirmek.

Feminizm, kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olması gerektiğini savunur. Feminist hareket, kadın kadınların oy verme, devlet memurluğu yapabilme, çalışabilme, erkeklerle aynı miktarda maaş alma, kendi mülküne sahip olma, eğitim görme, evlilikte aynı haklara sahip olma vb. hakları olması gerektiğini söyler. Feminizm hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Feminist kelimesinin sözlük anlamı

1) Feminizm yanlısı kimse veya görüş.

Feminist kelimesinin İngilizcesi

n. advocate of feminism, on who supports total equality between women and men in all areas of life

n. feminist, advocate of feminism, on who supports total equality between women and men in all areas of life

Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç