FD notu nedir?

Fd notu, Çan Eğrisi Not Sisteminde yer alan bir not türüdür.

FD notu; Bir dersten alınan yıl sonu notunun puan aralığının e düşük ders geçme notu olduğu not türüne verilen isimdir.

Fd notu üniversitelerde kullanılır. Fd notu dersten derse değişebilmektedir.

Bir öğrencinin vize ve final sınavı notlarının ortalaması alınır ve o derse ait sınıf ortalaması belirlenerek çan eğrisi hesaplanır. Çan eğrisinde Fd notu örneği 50-59 arası belirlendiyse ders geçme notu 50 demektir.

FD ders notu çan eğrisine göre belirlendiği gibi dersin hocasına görede belirlenebilmektedir. Örneğin; İktisad dersinin hocası ders geçme notunu 40 yaptım derse anlaşılmalıdır ki Fd notu için minimum ortalamanız 40 olmaldır.

Final sınavı sonunda bir dersin ders başarı notu Fd ise ögrenci, o ders için bütünleme sınavına girer.

Bütünleme sınavı sonunda, bir dersin ders başarı notu Fd ise ögrenci, o dersten başarısız sayılır.

FD notu hangi durumlarda geçer?

Fd notu bulunan dersinizden yalnızca genel not ortalamanız 2.00 ve üzerindeyse geçersiniz, genel not ortalamanız 2.00'nin altındaysa ya Fd notu bulunan dersinizi bir sonraki dönem tekrar almalısınız veya yaz okulu varsa yaz okulunda almalısınız yada şartlı geçtiğiniz başka bir ders varsa bu dersin notunu yükseltirseniz ortalamanız 2.00 ve üzerine çıkacaksa bu dersi yükseltip not ortalamanızı 2.00'nin üzerine çıkartarakda Fd notu bulunan dersinizden geçebilirsiniz.

Yorumlar

Furkan 29.01.2019
Benim 2 dersim kaldı 1 tanesi FD diğerini tek ders sınavı ile verirsem mezun olurmuyum
Cevapla
Osman Eren Apaydın 03.02.2017
Öncelikle Selamın Aleyküm. Ben Yazılım Uygulamaları dersinden FD notu aldım bütten sonra. Dönem ortalamam 2.09, ben bu derse tekrar vermeli miyim yoksa bu dersten geçtim mi? Okulum Plato Meslek Yüksek Okulu. Teşekkürler..
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç