Fay hattı nedir?

Tarih 17 Ağustos 1999, yer Gölcük sabah saat 03:02 gibi meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem belkide hayatımızda görebileceğiniz en büyük felaketi yaşattı bize. Resmi olmayan bilgilere göre yaklaşık 50.000 vatandaşımızı kaybettik. O gün bu gündür heran deprem olabilir korkusu ve gerçeğiyle yaşıyoruz, yaşamalıyızda. Fay hattı terimini o günlerde sıkça duyduk. Fay hattı, depremle yakın bir anlam ilişkisi vardır. Şimdi bu iki terimi bir inceleyelim. Deprem; Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına deprem denilmektedir. Fay hattıda; Yerkabuğunu oluşturan kayaçlarının zıt yönlü sıkıştırma ya da gerilme kuvvetlerinin etkisiyle kayaçların bir yüzey boyunca kırılması, büyük toprak kütlelerindeki kırılmalar sonucu oluşan iki parçanın birbirininden izole olarak bağımsız hareket edebilme özelliği kazanmasıdır. Fay hattı yer altında, iki bloğu birbirinden ayıran bir bölgedir.

Ülkemizdeki fay hatları hangileridir?

1- Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF)

2- Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF)

3- Batı Anadolu Fay Hattı (BAF)

Fay türleri nelerdir?

Üç tür fay vardır bunlar şunlardır:

1- Normal fay

2- Bindirme fayı

3- Yanal atımlı fay

Normal Fay nedir?

Kırıklardan üstte olan bloğun aşağıya doğru hareket etmesidir. Etkiledikleri bölgenin uzamasına neden olurlar.

Bindirme fayı nedir?

Bindirme fayı'da iki kırık bloktan birinin diğerinin üstüne bindirmesidir. Etkiledikleri bölgenin veya alanın daralması neden olurlar.

Yanal atımlı fay nedir?

Blok yatay biçimde hareket eder. Hareket sadece yatay olur. Etkiledikleri bölgeyi daraltır veya uzatırlar.

Deprem sırasında fay hattında neler olur?

Deprem, fay hattı üzerinde meydana gelir. Aslında bir çatlak olan bu hattın sağ ve sol tarafında kalan blokların belirli yönlere doğru kaymaya başlamasıyla, çatlak genişler.

Dış Bağlantılar

Türkiye fay hatları haritası

Yorumlar

Zehra 12.03.2017
Bizim evde zeminde sicaklik olustu aniden korkuyoruz bu deprem belirtisi olurmu belirli yerler sicak
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç