Sözlükte "farklılık" ne demek?

1. Farklı olma durumu, ayrımlılık.
2. Doğal, toplumsal ve bilince dayanan her olay ve olguyu bütün ötekilerden ayıran özellik.

Cümle içinde kullanımı

Evvelkilerle bu son görüşümüz arasındaki farklılıkları ölçüyorum.
- Y. K. Beyatlı

Farklılık kelimesinin ingilizcesi

n. disparity, dissimilarity, diversity, discrepancy, excursion, inequality, variety

Farklılık nedir? (Felsefe)

Maddi ya da fikirsel nesnelerin, süreçlerin ya da bunların tek tek yanlarının, özellikleri bakımından birbirleriyle aynı olmadığını (aynı olmama ilişkisini) dile getiren felsefe kategorisi.

İç fark, nesnelerin somut özdeşliğinin biryanı olup, özdeşlik ile farklılığın bir bütünlüğünü oluşturur. İç fark, maddenin kendi kendine hareketinden ve gelişmesinden zorunlu olarak çıkar bu hareket boyunca gelişen bir nesne, bir yandan kendisiyle özdeş kalırken, öte yandan yeni özellikler kazanarak başka bir nesne haline gelir. Bu anlamda iç farkın kendisi, özdeşlik ile farklılığın bir arada bulunuşunu ifade eder ve belirli koşullar altında bir çelişki’ ye dönüşebilir.

Maddenin kendi kendine hareketinin ve gelişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan iç farkın yanı sıra, bir de dış fark vardır bu ise, birbirlerinden bağımsız olan başka nesnelerin ve süreçlerin, özellikleri bakımından birbirleriyle aynı olmama bağıntısını dile getirir. Nesnel gerçekteki nesneler ve süreçler arasında farkların varlığı, bilgi edinme ve bilgi için son derece önemli bir önkoşuldur. Farklılıkların ve özdeşliklerin saptanması, bilgi edinme sürecindeki en önemli adımlardan biridir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç