Fare nedir?

Birçok çeşidi olan küçük, zararlı bir hayvandır. İrilerine «sıçan», evlerde yaşayan küçük çeşitlerine «fındık faresi» kırlarda yaşayan en iri farelere de «tarla faresi» denir.

Kemirgenlerden olan fare, hemen hemen dünyanın her yerinde yaşar. Bir de Kuzey Amerika'da yaşayan «misk faresi» vardır ki, bunlar güzel bir koku çıkarırlar. Kürkleri değerlidir. Genel olarak göz ve kulakları İri, bıyıkları uzun dur. Kuyrukları kılsız olur. Fareler, zeki hayvanlardır.

Yılda 6-10 yavru yapabilir. 5  aylık yavru, kendi de yavrulayacak hale gelir. Bu bakımdan hızla ürer ve en güç şartlar altında bile hayatlarını devam ettirebilirler. Dünyanın her yerinde ve her ortamında bulunan kemirgenlerdir. Fare denilince birçok insan ilk etapta çok ürperir. Çünkü fareler hem tehlikeli hem de tiksindiricidirler. Fareler ile mücadele çok eski tarihlerden beri farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Fareler ilaçlama şirketi için diğer haşerelerden farklıdır.

Çünkü ilaçlanan haşerelerin çoğu böcek ve omurgasız hayvanlardır. Fakat fareler omurgalı hayvanlardır. Fareler 4 ayağı bulunan ve vücudunda daha uzun kuyruğu olan canlılardır. Farelerin bedeninin üzeri tüylüdür. Farelerin kafası bedenine oranla küçüktür. Kafasında 2 adet göz ve büyük yapıda kulakları vardır. Farelerin ağzı etrafında bıyıkları vardır.

Farelerin ayakları çok güçlü olup çok hızlı koşarlar. Farenin ayağında parmakları olup uç kısımları tırnaklıdır. Farenin kulakları bedenine oranlara büyük olup sesleri çok net bir şekilde duyarlar. Aynı zamanda kuyrukları uzun ve tutunma organıdır. Farenin ağız yapısı çok güçlüdür ağzında sıralı dişleri var.

Farenin ağzındaki dişler hiçbir canlıda olmayan özeliğe sahiptir ve çok güçlüdür. Fareler bu dişleri en sert mermerleri dahi kemirirler. Farenin aşınan dişleri kendini aynı zamanda yeniler ve eski keskinliğine kavuşur. Farenin burunları öne doğru uzar ve burun ucunda müthiş koku algılayıcıları vardır.

Fare besinlerinin kokusunu metrelerce uzaktan alır. Fareler diğer haşere gurubundan farklı olarak, üremesinde canlı yavru doğururlar. Farelerde yumurta bırakma olayı kesinlikle yoktur. Fareler buna bağlı olarak yılda 4 -5 defa ürerler ve her yavrulamada 10'dan fazla yavru doğurur. Farelerin üremesi ve çoğalması tamamen ortamdaki besin ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak değişmektedir.

Yeni doğan bir fare yavrusu takriben 2 ay içinde erginliğe ulaşır ve bu bireyde kendi yuvasını yaparak çoğalmaya başlar. Fareler yaşadığı ortama bağlı olarak farklı isimler alırlar ve farklı büyüklüktedirler. Bazı fare türleri birkaç cm iken bazı türleri ise kedi büyüklüğünde olabilirler. Fare, kemiriciler (Rodentia) takımının Myomorpha alt takımından, başta ev faresi (Mus musculus) olmak üzere çok sayıda küçük memelinin ortak adı.

Belirli bir taksonomik gruba karşılık gelmeyen "fare" adı, bilimsel adlandırmada özellikle Muridae familyasının üyeleri ile Cricetidae familyasının Hespromyini oymağı (Yeni Dünya fareleri) için kullanılır. Bununla birlikte Muridae familyasının Rattus cinsini oluşturan ve halk arasında lağım faresi ya da keme olarak da bilinen kemiricilere sıçan denilir. Cricetidae familyasının Microtus cinsini oluşturan ve tarla faresi olarak da bilinen kemiriciler ise fare türü değildir.

Özellikleri

Çok hızlı kaçabilen ve çok hızlı üreyen hayvanlardır, yeryüzünün bütün karalarına dağılmışlardır. Yanaklarından omuzlarına kadar inen küçük astarlı iki dış çene keseleri vardır. Fareler bu keselerde yiyecek taşırlar, temizlemek gerektiğinde de içini dışına çıkararak çevirip temizlerler. Avurdu keseli fare yuva yaparken toprağı güçlü ön pençeleriyle kazar.

Kıvrık kesici dişlerini sert toprak ve taşları yerinden oynatmak için kullanır. Kesici dişleri sürekli olarak büyüdüğü için aşınan yüzeyler hemen yenilenir.Tahıl, kök, meyve, ot, böcek gibi çok çeşitli yiyeceklerle beslenirler.

Zararları ve yararları

Tarlalara, ambarlara ve evlere dadanarak insanın besin kaynaklarına ortak olurlar İnsan eliyle yapılmış korunaklı yapılarda yaşamayı yeğleyen birçok tür, depolanmış yiyecekleri tüketen, her çeşit gereci kemiren, hatta hantavirüs,tifüs, veba gibi salgın hastalıkları taşıyabilen önemli zararlılardır.

Doğada yaşayan ve kalabalık sürüler halinde bulunduklarında zaman zaman tarım ürünlerine büyük zararlar verebilir. Buna karşılık yiyecek bulamadıklarında evcil hayvanlara saldırırlar. Birçok yabanıl hayvanın en önemli besinlerinden biri olan fareler bu yönleriyle doğal dengeyi koruyan hayvanlar olarak da kabul edilir.

Fare türleri

• Ak ayaklı farecik
• Avurdu keseli fare
• Bandikut faresi
• Çekirge faresi
• Çeltik faresi
• Dikenli fare
• Fırça kuyruklu fare
• Hasat faresiHuş faresi
• Kanguru faresi
• Orman faresi
• Pamuk faresi
• Sıçrayan fare
• Yeleli fare

Sözlükte "fare" ne demek?

1. Sıçangillerden, küçük vücutlu, kemirgen, memeli hayvan (mus).
2. Kimi zaman sıçan yerine kullanılır.
3. Bilş. bilgisayar ekranında çalışılan noktanın değiştirilmesini sağlayan küçük düzenek.

Cümle içinde kullanımı

Tarla faresi. Fındık faresi.

Fare kelimesinin ingilizcesi

n. cost for traveling (on a bus, train, etc.); one who pays to travel in such a vehicle; meals, provisions; something offered or supplied
v. manage in doing something, get along; journey, go, travel (Archaic); happen; eat and drink well
v. do, act; make, perform; build, construct; fashion; produce
Köken: Arapça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç