Fao nedir?

Fao, İngilizce Food and Agriculture Organization kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe'de Gıda ve Tarım Örgütü anlamına gelmektedir. Birleşmiş Milletlerin ilk kurulan uzmanlık örgütüdür.

Fao; Açlığı yok etmek ve beslenme şartlarını iyileştirmek, gıda güvenliği ve herkes için yeterli gıdaya erişim gibi sorunlarla başetmek amacıyla 1943?'te kurulan bir örgüttür.

Fao'nun temel hedefi nedir?

Fao’nun temel hedefi, günümğzdeki ve gelecekteki nesillerin ihtiyacını karşılamak için; çevreyi kirletmeyen, teknik açıdan uygun, ekonomik açıdan uygulanabilir ve sosyal açıdan kabul edilebilir bir kalkınmayı desteleklemek olarak tanımlanabilir.

Fao'nun temel işlevi nedir?

Fao’nun günümüzdeki temel işlevi de artık sadece gelişmekte olan veya az kalkınmış ülkelerde tarımın ve beslenmenin sağlıklı bir biçimde yapılması değil, aynı zamanda gelişen ülkelerde de sağlıklı gıdaya erişimin yollarını belirlemek olmuştur.

Fao'ya üye devlet sayısı nedir?

Fao’ya üye devlet sayısı 152'dir. Bu üyeler, her iki yılda bir toplanan konferanslarda, örgütün bütçesi ile programını onaylayıp yöneticilerini seçerler.

Fao'nun merkezi nerededir?

Fao'nun merkezi Roma?dır. Buna bağlı olarak dünyada yayılmış çok sayıda büroları mevcuttur.

Türkiye Fao'ya ne zaman üye olmuştur?

Türkiye? 9 Haziran 1947 tarih ve 5063 sayılı kanun gereğince fao'ya üye olmuştur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç