Fındık nedir?

Bir ağaççığın ve meyvasının adıdır. Kuzey yarımküresinin ilik İklimli birçok yerlerinde yetişir. Kayıngillerden olan fındık, Türkiye'de de pek bol yetişir. Karadeniz bölgesi, Türkiye'nin fındık merkezidir. Fındık besleyici bir yemiştir. Yağ, karbonhidrat ve azot bakımından zengindir. Ayrıca potasyum, demir, kalsiyum, fosfor gibi madensel maddeler ve Bı, Bz ve C vitaminleri vardır. 100 gram fındık 682 kalori verir. İç fındık çığ olarak, ya da kavrulup yenir. Ayrıca pastacılıkta, çikolata yapımında çok kullanılır.

Türkiye'de 160.000.000'dan fazla fındık ağacı vardır. Yılda elde edilen fındık miktarı 70 - 80.000 tonu bulur. Türkiye, dünyanın en çok fındık yetiştiren memleketidir. Türkiye'den sonra İtalya ve İspanya gelir. Bu sebeple fındık, en önemli ihraç mallarımız arasındadır. Yapılan incelemeler Karadeniz Bölgesindeki fındığın 600 yıldan beri ihraç edildiğini göstermiştir. Başlıca fındık çeşitleri tombul fındık. değirmendere ve sivri fındıktır. Değirmendere tazeyken yenir. Asıl makbul çeşit tombul fındıktır. Mahsulün % 80'ini teşkil eder. Ayrıca kara fındık, kan fındığı, foşa fındık v.b. gibi çeşitleri vardır. Dişi çiçekler ayrı ağaçta ve tomurcuk halinde küçüktür.

fındık

Genel olarak çiçekler yapraklardan önce açarlar. Yaprakları yuvarlak, oval veya yürek biçiminde, tüylü, yaprak kenarları dişlidir. Dişi çiçeklerin çanak yapraklarından olgunlaşan fındıkların toplanması temmuz ve ağustos aylarındadır. Fındık ağacı türlere bağlı olarak çalı formunda olduğu gibi, 15-20 m’ye kadar da boylanır. kültür çeşitlerinin çoğu 3-4 m boyundadırlar. Bununla beraber bazı memleketlerdeki tek gövdeli ağaç şeklinde yetiştirilir. Fındık ağacının kökleri fazla derinlere gitmez. Kazık kök yoktur. Kışın yaprağını dökerler. Fındık çeşitlerinin çoğu kendine kısırdır. Yani yabancı döllenme ile daha iyi verim alınır. Fındık bir yıl dinlenir, bir yıl meyve verir.

Buna periyozite denir. Fındığın 15 kadar türü varsa da, meyvecilik bakımından önemli olan ve iktisadi olarak kültürü yapılan türler C. avellana (Adi fındık)-C. colurna (Türk fındığı), ve C. maxima (Lambert fındığı) dır. Yabani fındık türleri Kuzey Yarıkürenin ılıman iklim kuşağında Japonya’dan Kuzey Amerika’ya kadar görülmesine rağmen kültür fındıklarının ana vatanını Karadeniz kıyılarının doğu kısmı teşkil eder. Romalılar zamanında buradan alınarak diğer Akdeniz ülkelerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Fındıklar, meyvelerin iriliklerine ve şekillerine göre isimlendirilir. Yurdumuzda yetiştirilen başlıca kültür çeşitleri; tombul fındık, sivri fındık, badem fındık, kan fındığı ve foşa fındığıdır.

Kabuklu fındık 1,5-2,5 cm uzunluğunda olup, iç verimi ortalama % 50 civarındadır. Fındık ağacı nemli, mutedil iklim bitkisidir. Yurdumuzda başlıca fındık yetiştirilen alanlar, 40-41 enlem ve 37-40 boylam dereceleri arasında bulunur. Bu sınırlar içerisinde ekolojik şartlar bakımından en elverişli alanlar Karadeniz kıyılarıdır. Bu kıyıda fındık ziraati vadileri takiben kıyıdan içerlere doğru en çok 60 km kadar genişlediği gibi, kıyıdan 750 m yüksekliğe kadar da çıkar. Fındık ağacı besin maddelerince zengin, tınlı humuslu topraklarda iyi gelişir ve bol ürün verir. Sıkı ağır topraklarla, kuru ve kireçli topraklardan hoşlanmaz.

fındık

Taban suyu yüksek topraklarda daha iyi meyve vermez, verimi az olur. Fındık bölgelerimizde toprak yapısına ve yöreye bağlı olarak dönümden 20-125 kg fındık alınabilmektedir. Güneye bakan vadilerde daha çok verim alınır. Fındık ağacı, daha çok kök sürgünleriyle üretilir. Tepe daldırması yapraklarda bol sayıda köklü fışkın elde edilebilir. Fidan olarak kullanılacak kök sürgünleri 1-3 m arasında bulunmalıdır. Bu sürgünleri sökerken, bol köklü çıkarmağa gayret edilmelidir. Sökülenler hemen yerlerine dikilmeli, buna imkan yoksa hendeklenmelidir. Kök sürgünü alınırken verimi yüksek olan ocak daima tercih edilmelidir. Fındık, sonbaharda dikildiği gibi, ilkbaharda şubat, mart aylarında da dikilebilir. Sonbahar dikimi tercih edilmelidir. Fındık fidanları 4x4 m, en fazla 6x6 m ara ile dikilir.

Kullanıldığı yerler

İç fındığın bileşiminde ortalama olarak % 4’ü su, % 65,4’ü yağ, % 15,6 protein, % 2,6 selüloz, % 0,98 azotsuz ekstrak maddeler ve % 1,55 kül vardır. Yağ ve proteinler bakımından önemli bir besin maddesidir. Fındık, vitamin bakımından da iyi bir kaynaktır. En fazla b vitamini bulunur. 100 gram iç fındıkta 0,54 mg B vitamini, ayrıca az miktarda a ve c vitaminleri de vardır. Külünde % 0,29 Ca, %35 p ve % 0,0041 Fe bulunur.

Zengin bir besin maddesi olan fındığın 1000 gramı 725 kalori sağlar. Fındık meyvesi, yemiş olarak büyük miktarda tüketildiği gibi, pastacılıkta, helvacılıkta, tatlıcılıkta ve özellikle çikolata endüstrisinde de geniş ölçüde kullanılır. Kabuğundan yakacak olarak istifade edilir. Fındıkyağı eczacılıkta kullanılır.

Üretimi

Fındık üretimi bakımından, dünyada ilk sırayı almaktayız. Yalnız hektar başına verim çok düşüktür. İyi bir bakım, gübreleme ve zirai mücadele, budama vs. ile ortalama hektar başına 400-500 kg olan verimi, iki hatta üç katına çıkarmak mümkündür.  Birçok yörelerimizin yegane gelir kaynağı olan fındığın üretimini artırma çabaları her geçen gün büyük önem kazanmaktadır.

Sözlükte "fındık" ne demek?

1. Kayıngillerden, kuzey yarım kürenin ılık bölgelerinde ve yurdumuzun daha çok doğu karadeniz bölgesinde yetişen bir ağaççık (corylus avellana).
2. Bu ağaççığın sert bir kabuk içinde bulunan yağlı, nişastalı ürünü.
3. Hileli zar.

Fındık kelimesinin ingilizcesi

n. filbert, hazelnut
Köken: Farsça

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç