Sözlükte "eylem" ne demek?

1. Bir şeyi yapma, gerçekleştirme gücü, fiil, aksiyon.
2. Bir durumu değiştirme ve daha ileriye götürme yönünde etkide bulunma çabası, iş, amel.
3. Olumlu ya da olumsuz olarak zaman kavramı taşıyan ya da zaman kavramıyla birlikte kişi kavramı veren iş, oluş, durum anlatan sözcük, fiil.

Cümle içinde kullanımı

Bize, iki yılda Fransızcanın iki yardımcı eylemini belletememişti.
- M. Ş. Esendal

Eylem kelimesinin ingilizcesi

n. action, act, activity, verb, deed, fact

Eylem ne demek? (Ekonomi)

(Act, conduct, action) Yapılan iş, ortaya konan davranış, gerçekleştirilmiş bulunan şey anlamında. Eski dilde "fiil" karşılığı. Fransızca’dan geçme "aksiyon" ile aynı anlamda.

Eylem nedir? (Felsefe)

İnsanların, belirli hedeflerle ve güdülerle belirlenmiş olan işlemler ya da işlem dizileri içinde ortaya koydukları, doğasal ve toplumsal çevrelerine yaptıkları bilinçli, hedefi belli ve amaca-uygun etkileme.

İnsanın eylemini -toplumsal bakımdan her zaman, üretim güçlerinin ve üretim ilişkilerinin gelişim düzeyi, sınıf çıkarları ve toplumsal bilinç belirler. Bir insanın eylemini belirleyen somut etkenler, onun -aynı zamanda toplumsal bakımdan da koşullanmış bulunan bireysel çıkarlarının ve gereksinimlerinin, bireysel deneyimlerinin ve bilgilerinin, onun karakterinin ve bireysel yaşam tarzının süzgecinden geçtikten sonra etki yaparlar.

Toplum içindeki insanın yaşam tarzının temel bir dışa vurma biçimi olan eylem büyük bir önem taşıyor. Toplumsal ilişkiler ve toplumsal gelişmenin tabi olduğu yasal düzenlilikler, ancak ve yalnızca insanın eylemi sayesinde var oldukları gibi, toplumun gelişme süreci de eylem sayesinde ileriye doğru yol alır.

Yorumlar

suleyman 01.03.2017
Mrb
Cevapla
Aleyna 28.12.2016
Bencede oyle arkadaslar sizde bu dusunceye katiliyorsaniz bana yorum atabilirsiniz
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç