Exfat nedir?

Exfat, Fat 32 ve Ntfs gibi bir dosya sistemidir. Genişletilmiş dosya ayırma tablosu (exFAT) daha iyi bir mobil kişisel depolama artan ihtiyaçlarına uygun yeni bir dosya sistemidir.

Vista SP1 ile kullanılmaya başlayan Exfat dosya sisteminin yeni getirdiği özelliklere bir göz atalım. Exfat dosya sistemi hem pc hemde mac ile uyumlu çalışmaktadır.

Exfat dosya sisteminin getirdiği yeni özellikler nelerdir?

1- ExFAT ile dosya boyutu 4GB’tan 16 EB’a (16 Milyar GB) yükselecek. Bu hız ile yakın gelecekte sorunsuz veri paylaşımları yapılacaktır.

2- FAT16 sisteminde mevcut olan 1000 dosya sınırı, exFAT ile kapasiteye bağlı olarak sınırsız olarak belirlenmiş durumda. Kapasiteniz miktarında istediğiniz kadar dosya eklemeniz mümkün.

3- Veri depolama aygıtlarına atılan tum bilgiler aygıtta kümeler denilen mekanlarda parçalanarak saklanır. Örneğin 4 KB küme büyüklüğüne sahip bir depolama aygıtına 8KB’lık bir dosya atılırsa bu aygıtta 2 kümeye yerleştirilir ve orada saklanır. Ancak atılan dosya 9KB olursa bu sefer sistem size 3 küme tahsis eder. Normalde 3 kümede 12 KB saklanırken sizin 9 KB içinde o miktarda yer ayrılır. Bu tür durumlarda attığınız dosyalar bellekte fazladan yer kaparlar. ExFAT yeni bir yazılım ile bunun önüne geçerek boşa yer kaplamaları önlemeye çalışıyor.

4- Yeni sistem eski sistemlere oranla oldukça hızlı çalışıyor. Veri aktarımında saniyelerin önemi dikkate alınırsa FAT32 ile ExFAT arasında ki 6 sn fark önemli bir hız farkı.

5- Eski sistemlerde veri aktarımı sırasında yaşanan bir kesinti veya aksaklık nedeniyle bazen veri kayıpları yaşanabilmekte, hatta tüm veriler silinebilmekteydi. ExFAT ile bu sorun halledilmiş durumda.

6- En önemli özelliklerden biri ise depolama aygıtının kullanıcı tarafından özelleştirilebilmesi ve bu özelleştirme sonucunda hız veya performans kayıplarının yaşanmaması.

Exfat dosya sistemi nerelerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır?

Exfat dosya sistemi daha çok taşınabilir veri depolama aygıtlarında kullanım için tasarlanmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç