Estağfirullah ne demek?

"Allah’tan af ve mağfiret isterim" manasiyle dua olup ikram ve saygı gösterisine karşı dahi tevazu için ve sanki o sözle günaha girilmiş de istiğfar olunuyormuş gibi söylenen nezaket kelimesidir.

Bütün işlerde ve hallerde istiğfarı (Allahü tealadan bağışlanmayı istemeyi) elde tutmalıdır. İstiğfar ederken, seyyid-ül istiğfar denilen: "Estağfirullahel azim ellezi la ilahe illa hu El-Hayyel kayyume ve etubu ileyh: Azim olan O'ndan başka ilah bulunmayan, Hayy ve kayyum olan Allahü tealadan günahlarımı bağışlamasını diler, O'na tövbe ederim" demelidir. (Yusuf Sinanüddin)

İşlediği günaha pişmanlık duymadan ve bu günahı bir daha yapmamaya karar vermeden estağfirullah demeyiniz. Çünkü bu, günah ve yalan olur. (Abdülgani Nablüsi)

Biri diğeri hakkında olumsuz bir cümle kurduğunda bunun öyle olmadığını ifade etmek için kullanıyoruz. Mesela birisi “rahatsız ettik” dediğinde cevabımız “Estağfirullah” oluyor. Burada söylemek istediğimiz aslında “Hayır öyle değil, rahatsız etmediniz”
Ama estağfirullah’ın manası tamamen zıttır. Öyle ki, biri “rahatsız ettik” der ve biz estagfirullah diye cevap verirsek bu “Evet rahatsız ettiniz, sizi bundan dolayı affetsin” olur.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç