Ergenekon nedir?

Ergenekon; Türkiye'de faaliyet gösterdiği 2000'li yıllardan beri bilinen gizli silahlı örgüte verilen isimdir. Ergenekon örgütü terorizm ile suçlanmaktdır.

Ergenekon'un devletin güvenlik güçleri içerisinde örgütlendiği  düşünülüyordu. Örgütün içerisinde asker, polis, gazeteci, akademisyenler olduğu iddaa ediliyor.

Devletin içinde yeni bir devlet olan bu örgütlenmeye "derin devlet" deniyor.

Ergenekon operasyonu nedir?

Ergenekon Operasyonu, Türkiye'de faaliyet gösterdiği iddia edilen Ergenekon örgütüne yönelik operasyon. Örgüte üye olmakla suçlanan 300'ü aşkın sanık İstanbul'daki ağır ceza mahkemelerinde açılan davalarda yargılanmış/yargılanmaktadır

Ortaya çıkışı

"Ergenekon" kavramı, ilk olarak Can Dündar ve Celal Kazdağlı'nın, Show TV'de yaptığı 40 dakika adlı programın devletin içindeki yasadışı yapılanmaların tartışıldığı 7 Ocak 1997 tarihli bölümünde dile getirilmiştir. Programın konuklarından Erol Mütercimler, Ergenekon'u 12 Mart döneminde işkenceli sorguların yapıldığı Ziverbey Köşkü'nün komutanı olarak tanınan ve 1991 yılında bir Dev-Sol militanı tarafından öldürülen emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürk'ten duyduğunu Ergenekon'un içerisinde subaylar, emniyetçiler, profesörler, gazeteciler, işadamlarının olduğu; çeteler olarak tanımlanan küçük birimlerin Ergenekon'un içindeki birer parça olduğunu iddia etmiştir.

Eylemleri

Bazı iddaalara göre örgüt 2003-2004 yıllarında Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetini devirmeye yönelik darbe planları oluşturmuştur. 2006'da danıştaya yapılan sadırıyı, 2007 yılında Malatya'da üç Hristiyanın öldürüldüğü Zirve Yayınevi katliamını bu örgütün gerçekleştirdiği iddaa ediliyor.

Çeşitli suikast planlarınında örgüte yönelik operasyonlarda ele geçirildiği söylenmektedir.

Ergenekon ile ilgili ilk bilgiler

Ergenekon ile ilgili ilk bilgiler gazeteci Tuncay Güney'in 2001'de bir otomobil dolandırıcılığı soruşturması kapsamında ev ve işyerinde yapılan aramalarda bulunan belgelerle elde edildi. İddia edilen Ergenekon örgütüne yönelik ilk soruşturma ise 12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombası bulunması sonucunda başladı. İlk duruşması 20 Ekim 2008'de Silivri Cezaevi'ndeki duruşma salonunda görülen davalarda 400 civarında sanık Ergenekon üyesi olmakla suçlanmaktadır.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi aldığı bir ara kararla Ergenekon örgütünün varlığının kesinlik kazanmadığını ve yargılama sonucu açıklığa kavuşacağını belirtmiştir.

Ergenekonun yaptığı yada yaptırdığı iddaa edilen eylemler

1. Darbe girişimi,

2. Danıştay Saldırısı,

3. Zirve Yayınevi katliamı,

4. Suikast planı iddiaları.

Davalar

1. Ergenekon davası ana dava olarak sürmektedir.  Birinci ve ikinci Ergenekon davalarını birleştirmiştir

2. Poyrazköy'de bulunan mühimmat davası sürmektedir.

3. Malatya Ergenekon'u/Zirve Yayınevi katliamı davası sürmektedir.

4. Erzincan davası sürmektedir.

5. Oda tv davası sürmektedir.

6. Adil yargılamayı etkileme davası sürmektedir.

7. OYAK Güvenlik/Danıştay saldırısı delillerinin karartılması davası sürmektedir.

8. Haberal'ın taburcu edilebileceğine dair sağlık raporunun gizlenmesine ilişkin dava sürmektedir.

Dış bağlantılar

Ergenekon operasyonu nedir?

Ergenekon destanı nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç