Embriyo nedir?

Embriyo bir biyoloji terimidir. Çok hücreli diploid ökaryotlarda, yumurtadan meydana gelen dişi yumurtasının erkek spermiyle döllenmesiyle oluşan yedi günlük genç organizmaya embriyo denilmektedir. Embriyo oluşumunda birinci basamak döllenmedir. Döllenme kısaca dişi üreme hücresi (dişi gamet) ile erkek üreme hücresinin (erkek gametin) birleşmesi olayıdır.

Yumurta ve sperm hücrelerinin birleşmesiyle oluşan zigot, çift sarmallı DNA moleküllerini içerir Bitkiler, hayvanlar, ve bazı protistlerde zigot mitozla bölünerek çok hücreli canlıyı oluşturur Embriyo terimi, bu gelişimin zigotun bölündüğü zamanla, gelişim basamağının başka basamağa geçmesine kadar olan ilk zamanlarını anlatmak için kullanılır.

Zigot nedir?

Gebeliğin ilk iki haftası süresince gelişmekte olan döllenme ürününe, döllenmiş yumurta (zigot) adı verilir.

Embriyonal dönem nedir?

İnsanlarda, ilk sekiz haftalık gebelik dönemine embriyonal dönem denilir.

Dölüt nedir?

Gebeliğin üçüncü haftası ile beşinci haftası arasında geçen zaman içinde organlar meydana gelir ve bu süre içinde döllenme ürününe embriyo, sekizinci haftadan sonra ise dölüt denir.

Embriyo transferi nedir?

Embrio transferi, laboratuarda döllenen ceninin (embrionun) jinekolojik muayene masasında rahim içine bir kateter yardımı ile aktarılması işlemidir.

Embriyo dondurma nedir?

Elde edilen kaliteli embriyoların fazla olanlarının uygun saklama koşullarında dondurulmasıdır. Bu işlemin en büyük avantajı; canlı normal embriyoların atılmaması ve tekrar yumurtlatma tedavisine gerek kalmadan sonraki bir siklusta çiftin gebelik elde edebilme şansı olmasıdır.

Normal gelişen embriyo kriterleri nelerdir?

1. gün : 16-20 saat sonra döllenme tespit edilir.

2. gün: 48 saat sonra 3-4 hücreli embriyolar izlenir.

3. gün: 72 saat sonra 6-8 veya daha fazla hücre içeren embriyolar izlenir ve hücreler arası birleşme başlar.

4. günün sabahında hücre sayısı net sayılamamakta, morula dönemine ulaşan embriyolar oluşmaktadır.

5 veya 6. gündeki embriyoya blastokist adı verilir ve hücre sayısı 60’tan fazladır.

Ayrıca embryolarda fragman denilen yabancı cisimcik oranının %20’nin altında olması ve embryoyu oluşturan hücrelerin boyutlarının birbirine yakın olması iyi embryo kriteri olarak kabul edilmektedir.

Hayvanlarda embriyo transferinin yararları nelerdir?

1- Bir inekten yılda sadece bir buzağı elde edilirken, bu yöntemle yılda 8-12 buzağı elde etme şansı vardır. Böylece üstün yetenekli ineklerden daha çok yavru elde etmek mümkündür.

2- Embriyo ile hastalık bulaşmaz. Ülkeden ülkeye kolayca ve güvenilir bir biçimde nakledilebilir. Bir sıvı azot tankı içerisinde yüzlerce embriyoyu ucuz bir şekilde ithal ya da ihraç etmek mümkündür.

3- Embriyo transferi Irk ıslahının en kestirme, en çabuk , en güvenilir yoludur.

4- Çeşitli sebeplerle canlı hayvan ithalinin yasak olduğu dönemlerde ya da hastalık dolayısıyla yasak konulan ülkelerden embriyo getirmek mümkündür.

5- Kimse en iyi damızlık ineğini başkasına satmaz. Ancak onların embriyolarını satın almak mümkündür.

6- İsteğe göre erkek ya da dişi buzağı elde edilebilir.

7- Taşıyıcı annelerin bulunduğu yerde doğan buzağılar çevresel mikroplara karşı hazırlıklı olarak doğarlar.

Embriyo örnekleri

7 haftalık bir insan embriyosu örneği

Ülkemizde hayvanlarda ilk embriyo transferi ne zaman yapılmıştır?

Ülkemizde Ege Vet 1990 yılında ilk defa Embriyo Transferi gerçekleştirmiş, bu yöntemle iki boğa elde edilmiştir. Aydın’da bir çiftlikte transfer gerçekleştirilmiş; doğan yavrulara Efe ve zeybek isimleri verilmişti.

Yorumlar

Buse Nur 02.03.2017
Ya 6.sınıf fen bilimleri ders kitabıma yazıcam ne yazabilirim lütfen yardım acil!!!!
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç