Elips nedir?

Bir geometri terimidir. Bütün noktalarının «odak» denilen değişmez iki noktaya olan uzaklıklarının toplamı birbirine denk kapalı eğriye denir.

Verilen bu iki noktaya "elipsin odakları" denir. Elips, aynı zamanda bir koni ile bir düzlemin ara kesitinden ibaret olan kapalı ikinci dereceden bir eğridir. Elips, şekli ve geometrik özellikleriyle çok eski yıllarda bile bilinmekteydi.

Elips, sabit bir noktaya ve verilen bir doğruya uzaklıklarının oranı birden küçük bir sayıya eşit olan noktalarının geometrik yeridir. Denklemi x 2 +y 2 =a 2 olarak verilen bir dairenin koordinatlarının b/a oranında büyütülmesiyle veya küçültülmesiyle elipsin denklemi, x 2 /a 2 +y 2 /b 2 =1 olarak bulunur. Elipsin 2a büyüklüğünde büyük (büyük ekseni) ve 2b büyüklüğünde küçük ekseni mevcuttur.

Elips bunları çap kabul eden küçük ve büyük çemberleri arasında kalır. büyüklüğü, elipsin dış merkezliği olarak isimlendirilir. Elips üzerindeki bir noktayı odaklarına birleştiren doğruların meydana getirdiği açının açı ortayları elipsin teğet ve normalini meydana getirir. Elipsin alanı ?ab’dir. Elipsin çevresi eliptik integral ve eliptik fonksiyonlar yardımıyla elde edilir.

Yaklaşık olarak ?(a+b) alınabilir. Elipsin çizilmesinde takip edilecek yollardan biri, odak noktalarını tespit edilecek bir ipi bir kurşun kalem ucu ile gergin tutarak kalemi hareket ettirmektir. Güneş sisteminde gezegenlerin yörüngeleri odaklarından birinde güneş bulunan birer elipstir. Çember elipsin özel bir şekli olarak düşünülebilir. Burada iki odak üst üste çakışmıştır.

Sözlükte "elips" ne demek?

1. Bütün noktaların iki ayrı odağa uzaklıklarının toplamı birbirine denk olan kapalı eğri.

Elips kelimesinin ingilizcesi

n. ellipse
Köken: Fransızca

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç