El kaide nedir?

El kaide; Soğuk savaş döneminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgal edebileceği öngörüsü üzerine Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birlikleri ile savaşmak amacıyla kurulan bir örgütdür.

El kaide ismi Arapça "al-qaidah" isminden gelmektedir. 2011 yılına kadar örgütün lideri "Usame bin Ladin" di, 2011 yılında Abd birliklerinin yaptığı operasyon sonucu "Usame bin Ladin" öldürülmüştür. Usame bin ladin'in yerine bugün El kaide'nin lideri Eymen el-Zevahiri'dir.

Çoğu ülke tarafından El kaide islami terör örgütü olarak kabul edilir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgali sırasında Afganistan topraklarını korumuştur. El kaide, Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası, ABD, Birleşik Krallık başta olmak üzere birçok ülkenin terörist örgütler listesindedir.

Soğuk Savaş sonrasında İsrail'in, Filistinde yapmış olduğu askeri operasyonlar pek çok müslümanın ölmesine yol açıyordu, bu durum karşısında El kaide felsefesini değiştirip kendisine ana felsefe olarak İsrail'in yok olması ve Müslüman ülkelerde halifelik inancı altında büyük bir devlet kurma inancını benimsemiştir. El Kaide, dünya üzerinde birçok eylemden dolaylı veya direkt sorumlu tutulmaktadır.

El kaide en büyük  eylemini 11 Eylül 2001 Abd'de gerçekleştirmiştir. 11 Eylül 2001 saldırıları dünyanın en büyük saldırı eylemi olarak tarihe geçmiş ama eylemi El kaide'nin  tasarladığı ya da gerçekleştirdiği somut olarak ispat edilememiştir. El kaide'nin dünyanın pek çok ülkesinde yapılanması mevcuttur. 2003 İstanbul'da meydana gelen saldırıları El kaide terör örgütü üstlenmiştir.

Genellikle diğer örgütlerde yetişen militanları kendi bünyesinde toplamaktadır; ancak son 2 yıldır eğitim kamplarına özellikle Afrika ve Arap yarımadasından gelen gençleri alarak eğitmektedir. Oldukça disiplinli ve zor bir eğitim vermektedir. Psikolojik eğitimde oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Ciddi bir maddi varlıkları olduğu için kimi zaman taşeron örgütler kullanabilirler; bu örgütlere lojistik ve maddi yardımda bulunurlar. Özellikle son yıllarda dikkat çekici bir biçimde güçlenmiştir. Filistin’de Hamas ‘a bağlı kimi radikal kanatların El kaide ile flört ettiği öne sürülmektedir ki bu doğruysa sürekli eylem içinde olan bu gruplar sayesinde El Kaide’nin vurucu gücü onlarca kat artacaktır.

Klasik islamcı örgütlerden farklı olarak oldukça entelektüel bir yönetici kadrosu vardır. Hemen hepsi Abd veya Avrupa’da eğitim görmüş insanlardır. Mühendislik ve felsefe üzerine yetkin sayısız üyeye sahiptir. Söylentilere göre nükleer silahlar üretmek için çalışmalar yapmaktadır.

Dış Bağlantılar

Terör nedir?

Terör örgütü nedir?

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç