Ehl-i beyt nedir?

Ehl-i beyt, bir İslam dini terimi. İslam dininin son peygamberi Muhammed'in ev ahalisi ve akrabalarını, kısacası ailesini tanımlamak için kullanılır.

Tüm yeryüzü ve tüm mahlukat onun yüzü-suyu hürmetine var olmuştur elbet, ondan daha şereflisi, daha yücesi ayak basmamıştır kainata! O ki, baş tacımız; O ki, Efendimiz; O ki Hazreti Muhammed Mustafa’dır tabiki! Bu dünyadaki tüm çabamız, tüm yaşantımız ona layık olmaya yönelik olmadır. Aksi durumda geçen tüm zamanımız ve her saniyemiz zararımızadır kuşkusuz! Madem ona layık olmak için yaşamalıyız, o zaman onun yolundan yürümeli ve onun işaret ettiği gibi davranış ve sözlerimize yön vermeliyiz!

Hazreti Peygamber’in neredeyse yeryüzündeki tüm olay ve olgularla alakalı mutlaka bize öğüt mahiyetinde olan hadis-i şerifleri vardır. Bu hadislerle bize emrettiği en önemli konulardan biride “Ehl-i beyt”tir. Ehl-i beyt kısaca Efendimiz ve şerefli ailesi demektir.

Ehl-i beyt kimdir?

Ehl-i beyt, Hz. Rasulullah (s.a.v) Efendimizin ailesi ve evlatlarıdır. Mü’minlerin anneleri, Hz. Fatıma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.anhüm), Ehl-i beyt şerefli ferdleridir.( Razi, Tefsir-i Kebir, XXV, 181) Rasulullah (s.a.v) Efendimizin şerefli nesebi Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin vasıtasıyla devam ettiği için, onların kıyamete kadar gelecek olan evlatları da Ehl-i beyt’in birer parçasıdır Onları sevmek her mü’minin vazifesidir. Bu sevgi çok şerefli ve gereklidir. Kalbinde azıcık Ehl-i beyt sevgisi bulunmayan kimse, Hz. Rasulullah’ın sevgisinde yalancıdır.

Sözlükte "Ehl-i beyt" ne demek?

Hz. muhammet'in kızı, damadı ve torunlarını içine alan ailesine verilen ad.

Yorumlar

Sanane 22.05.2018
Yarın sınav var inşallah yüksek puan alırım
Cevapla
İrem 06.05.2018
Çok teşekkür ederim ödevimi çok güzel yaptım bu bilgilerin devamı gelsin ben 6 sınıfa gidiyorum ??????????
Cevapla
Vedat 15.02.2018
Teşekkürler
Cevapla
VEYSEL 08.12.2017
ÇOK TEŞEKÜRLER ÖDEVİMİ TAMAMLADIM ALLAH SİZDEN RAZI OLUR İNŞALLAH
Cevapla
hüseyin 05.03.2016
Allah kimseyi ehlibeyit yolundan ayırmasın. Amin
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç