ECC nedir?

Kolposkopi sırasında bazı hekimlerce endoservikal bölge "küret" adı verilen kazıyıcı alet ile kazınarak endoservikal kanal içerisinden parça da alınablir. Cervikal kanal içerisinden küretaj ile materyal alınması işlemine "Endoservikal Küretaj- Endecervical Curettage" (ECC) adı verilir.

Rahim içi kanalın “küret” adı verilen kazıyıcı bir aletle kazınarak yapılan işleme endocervical küretaj (ECC, endoservikal küretaj veya rahim kanalını kazıma) adı verilmektedir. Alınan materyal inceleme için patoloğa gönderilmektedir.

Rahim ağzı kanserleri kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci sıklıkta görülen kanserler olduğu için bir tarama testi olan smear testi haricinde kolposkopi, serviksin biyopsisi (servikal biopsi), endocervical küretaj (ECC) gibi ileri tetkiklerle servikal değerlendirmeler önem kazanmıştır.

Kimlerde kolposkopi gerekir?

Rahim ağzı kanseri için uygulanan tarama papsmear testidir. Uygulanan pap-smear tarama testi ile saptanan riskli hastalara kolposkopi uygulanmalıdır. Kolposkopi sırasında hastalıklı alanlar izlenerek alınan biyopsiler alınması sağlanılır. Ancak eğer gözle muayene sırasında görülebilen anormal doku alanları mevcutsa, pap-smear yapılmaksızın kolposkopi yapılması gerekebilir.

Kolposkopi nasıl yapılır?

Kolposkopi ağrıya neden olmayan bir işlemdir, lokal veya genel anestezi gerektirmeden rahatlıkla uygulanabilir. Kolposkopi işlemi sırasında kolposkop (mikroskop) vajina içine sokulmaz. Öncelikle hasta normal vajinal muayenede olduğu gibi jinekolojik muayene masaya uzandıktan sonra vajina ve rahim ağzını gözlemeye yarayan spekulum adı verilen alet vajinaya takılır.

Spekulum uygulaması ağrısız bir işlemdir. Ardından kolposkop (mikroskop) vajina içine sokulmadan, sadece yaklaştırılarak rahim ağzı ve vajina büyütülerek incelenir. İnceleme sırasında kolposkop (mikroskop) ile elde edilen görüntü hastanın da görebildiği bir monitöre yansıtılarak, yapılan işlemler hakkında hastaya bilgi verilir.

Kolposkopik incelemede rahim ağzındaki “skuamo-kolumnar bileşke” ya da “transformasyon alanı” adı verilen alan dikkatle muayene edilmelidir. Rahim ağzı hastalıkları ve kanserleri sıklıkla bu bölgelerden başlamaktadır. Kolposkopi işlemi öncelikle rahim ağzının serum ile yıkanması ile başlar. Yapılan gözlemin ardından pamuklu bir çubuk kullanarak rahim ağzına önce %5'lik asetik asit, ardından lugol solusyonu adı verilen özel boyalı sıvılar sürülür. Bu boyama işlemleri sırasında hasta bir miktar yanma hissedebilir, ancak ağrı hissetmez.

Kolposkopi işleminin riskleri var mıdır?

Kolposkopi son derece basit ve güvenli bir işlemdir. Çoğunlukla hastada kayda değer bir rahatsızlık yaratmadan kolposkopi işlemi tamamlanabilmektedir. Uygun şartlarda uygulanan kolposkopi sonrası enfeksiyon gelişmesi beklenmez. Anormal dokular saptandığında yapılacak biyopsi işlemi sırasında hafif kramplar ve işlemi takiben birkaç gün süreyle hafif lekelenmeler-kanamalar oluşabilir. Kramplar basit ağrı kesiciler ile giderilebilirken, kanama kendiliğinden durur. Daha yaygın anormal dokunun izlendiği vakalarda uygulanması önerilen LEEP+ECC işlemi ise genel anestezi ile yapılmalıdır ve sonrasında yara iyileşmesi yönünden hasta mutlaka yakından takip edilmelidir.

ECC (Error Correcting Code) nedir?

Bir bellek özelliğidir, bu tür bellekler, bilgi 0 ve 1’ler halinde belleğe ulaştığında fazladan bir yonga ikıli sayı düzeninde hesap yapıp, toplam rakam yanlış gelirse hatanın hangi 0 ve 1‘de olduğunu çözüp düzeltir. Error Correction Code teknolojisi, depolama sistemlerinin işleyişinde vuku bulan hataları tespit edip onları düzeltme kabiliyetini kontrolcüye kazandıran komutsetleridir.

Bellek üzerinde bir yazma işlemi gerçekleştirildiğinde ECC komutları muhtelif algoritmalar ile onu okur ve ikili sayı düzeninde hesaplama yaparak hatanın hangi 0 ve 1‘de olduğu çözüp onu düzenlerler. Hata Düzeltme Kodları ilk defa 1950’de Hamming ve Golay tarafından tanımlanmıştır. Bu teknoloji zamanla oldukça karmaşık bir yapı haline gelmiş ve hakkında bir sürü müstakil kitab kaleme alınmıştır.

Hamming ve Golay algoritmasına göre veri bitleri, kontrol merkezi ve depolama cihazı arasında ileri ve geri geçirilir, bu esnada bir kod oluşturulur, ertesinde de bir tamsayı ile hatalı noktalar işaretlenir. Çalışma mantığı itibari ile bu kısım, 18. yüzyıl Alman asıllı Fransız matematikçisi olan Gauss tarafından keşfedilen algoritmalara dayanır. O vakitlerden bu yana ECC teknolojisi veri koruma stratejilerinde ön sıraya yükselmiş ve günümüzde NASA’nın uzay mekiklerinden muhtelif müessesevi uygulamalara ve pek tabii depolama cihazlarına kadar geniş bir sahaya hitab eder olmuştur.

ECC, Flash tabanlı depolama cihazlarına da yayılmış ve SSD’lerdeki yerini de almıştır. Flash depolama cihazlarında hataları tesbit etmeyi sağlayan muhtelif algoritmalar vardır. Hamming’in icadı aynı anda iki bit hatayı tesbit edebiliyor iken bunlardan sadece birini düzeltebilmekteydi. Daha sonraları geliştirilenReed-Solomon algoritmaları daha fazla hatayı tesbit edip düzeltme kabiliyetine sahib olmasının yanında artan CPU kullanımını da beraberinde getiriyordu.

İlerleyen vakitlerde geliştirilen BCH algoritmaları ise nisbeten basit olan kodlama ve kod çözme teknikleri ile Reed-Solomon’dan daha verimli çalışabilmekte ve geniş sahalara dağılmış hataları tesbit edebilmekte. Günümüzde imal edilen SSD kontrolcülerinin ekserisinde tercih edilen ECC tipi de BCH algoritmalarıdır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç