Ebabil kuşu nedir?

Bu kuş türü genellikle uzun süreler boyunca uçabilme özelliği ile bilinen, sıcak iklimlerde yaşayan, grup halinde avlanan, göç eden hatta yuva yapan bir türdür.

Uçarken kanatlarını tamamen açık tutmalarının yanında ömürlerinin büyük bölümünü uçarak geçiren bir tür olarak bilinmektedir.

Ebabil kuşunun özellikleri nelerdir?

Ebabil kuşları 16-17 cm uzunluğunda iken 38- 40 cm arasında kanat genişliği bulunmaktadır.

Çenelerindeki minik beyaz veya gri kısım haricinde tamamen siyah bulunabilirler. Kısa çatallı bir kuyruğa ve oldukça uzun arkaya yatan kanatları vardır, bu özellikleri ile hilal şeklini andırırlar.

Ebabil kuşları kısa bacaklarını, diğer kuşların yapabildiklerinin aksine, dikey yüzeylere tutunmak için kullanırlar. Ancak neredeyse hiç isteyerek yere inmezler çünkü bu şekilde kazalara karşı savunmasız hale gelirler.

Çiftleşme zamanında olmayanları 10 ay civarında bir süreyi sürekli uçuş halinde geçirebilmektedirler.

Sıcak iklimi tercih ederler ve bu sebeple göçmen kuşlar arasında sayılırlar. Avrupa'da ve Orta Doğu'da, zaman zaman da ülkemizde görülebilen ancak havalar soğudukça Afrika bölgesine doğru göç eden bu türdeki kuşların ömürleri genellikle 27 yıldır.

Ebabil kuşunun hikayesi nedir?

Fil suresinde bahsedilen ve Kur'an-ı Kerim'de bahsedilen nadir kuş tipinden biri olan ebabil kuşları Kabe'nin işgal edilmesi sırasında muhaliflere gagaları ile taşlar taşıyıp atarak karşı tarafın yenilmesine sebep olurlar. Bu sayede Allahü Teala Kabe'nin işgal edilmesine engel olmuştur.

ebabil kuşu

Ebabil kelimesinin sözlük anlamı

1. Sağanlardan, kentler ve açık alanlarda yaşayan, kırlangıca göre kanatları daha uzun ve kavisli bir tür kuş, dağ kırlangıcı.

2. Kuşlar (Aves) sınıfının, sağanlar (Apodiformes) takımının, sağangiller (Apodidae) familyasından, 17 cm kadar uzunlukta, tüyleri kahverengi kara olan, Palearktik bölgede ve Türkiye'nin hemen her tarafında yazın kuluçkaya yatan, şehir ve köylerin çevresinde, kayalık ve kovuklu ağaçlar bulunan yerlerde görülen, yuvalarını yarık ve çatlaklara yapan, böceklerle beslenen bir tür. Kara sağan.

Ebabil kelimesinin cümle içinde kullanımı

Kış aylarında bu bölgelerde ebabil kuşu görmen oldukça zordur hatta bumerang kuşları ile karıştırabilirsin bile.

Ebabil kelimesinin İngilizcesi

1. Common Swift.

Kaynakça: tdk.gov.tr

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç