Dudak nedir?

Ağzın ön tarafındaki etli organdır. Çeşitli sesleri çıkarmaya, yiyecek almaya, ağzı kapamaya yarayan dudakların içi sümüklüdoku (mukoza) ile kaplıdır. Dudaklar, alt ve üst çenede olmak üzere iki tanedir, üst dudak ortasından ince bir dokuyla çeneye tutturulmuştur. Bu doku «üst dudak gemi» diye anılır. Dudaklar ağzı kapamaya, yiyecekleri almaya yardım ederler. Çeşitli hareketleriyle de sesleri ayarlarlar. Dudakların hareketini, dudak köşelerinden başlayarak dudakların çevresinde ve içinde yer alan yuvarlak kas, üçgen kas ve gülme kası sağlar. Yanakların devamından ibaret olan dudaklar, derinin ağız içi mukozasına geçiş yeridir. Dudaklarda üç ayrı bölge vardır:

Deri kısmı: Kıllı deri karakterinde olup keratinleşmiştir (sert boynuzsu tabaka ile kaplıdır). Deri-mukoza kısmı: Deriden mukoza özelliğine geçen kısım.

Mukoza kısmı (nemli örtücü zar kısmı): Ağız mukozasının yer aldığı ve altındaki salgı bezlerinin salgıları ile nemlenen kısım. Ağzın içinde üst dudağı ikiye bölen çizgi üzerinde ince bir dokuyla üst dudak üst çeneye tutunur. Buna "üst dudak gemi" denir. Aynı şekilde alt dudakta da bir "alt dudak gemi" vardır.

Hastalıkları

En çok rastlanan dudakların çatlamasıdır. Soğuk havalarda veya başka tesirler altında ortaya çıkarlar. Nemi arttırıcı merhemler iyileştirmede genellikle yeterli olur. Dudakların iç yüzündeki yaralar bir ağız iltihabının belirtisidir. Özellikle üst dudaktaki çıban ve yaralardaki mikroorganizmalar beyin zarlarına ulaşarak menenjit yapabilirler. Bundan başka nadir de olsa frengi hastalığının yarası (şankr) dudaklarda olabilir. Uçuk’a bir virüs sebep olur. İnsandan insana bulaşabilir. İnsanların % 70-90 kadarı uçuk virüsü taşıyıcıdır. Genellikle kendi kendine birkaç günde iyileşir.

Dudak iltihabı

Muhtelif sebeplerle husule gelen dudağın iltihabi hastalığıdır. Isırmak, çekmek, iklim, güneş gibi fiziki tesirler, ilaçlar, ruj, diş macunları, takma dişler, tütün gibi kimyevi tesirler ve çeşitli bakteriler dudakların iltihaplanmasına sebep olur. Ayrıca a 1 , B 12 , B 2 vitaminlerinin eksikliği de dudak iltihabına sebep olabilir. Dudak iltihabının sebepi tespit edilirse bertaraf edilerek tedavi yapılır. Nötr bir krem kullanılabilir. Tentürdiyot iyi netice verir. B 2 vitamininin yüksek dozda kullanılması da iyi neticeler vermektedir. Yüz felci vak’alarında dudaklar vazifelerini yeterli yapamaz. Bu durumda dudaklar iyi kapanmaz ve hastanın ağzından devamlı salya akar. Tek taraflı yüz felçlerinde dudakların simetrik hali bozulur ve sağlam tarafa doğru kayarlar.

Kozmetik deri iltihabı

Kozmetik deri iltihabı, yüze ya da dudaklara bir kozmetik madde uygulandığında oluşan, beklenmeyen, kaşıntılı, kırmızı bir reaksiyondur. Genellikle, kozmetik ürünlerinde bulunan cildi tahriş edebilen kimyasallar sebebiyle oluşur, kozmetik maddenin içeriğindeki birden fazla içerik de ciltte hassasiyete neden olabilir. Böyle bir alerji, daha ciddi kaşıntı, yanma ve cilt ve dudakların kabarmasına etki edebilir.

dudak

Kişi belli bir içeriğe hassasiyet gösterdiğinde, kozmetik alerjisi oluşur (örneğin, rujlarda bulunan boyar maddeler ya da koku veren içerikler). Alerjiler beklenmeyen bir durumdur ve çok ünlü markalar tarafından geliştirilen çok kaliteli üretilen ürünler bile alerjiye neden olabilir. Hassasiyetlerin sık sık oluşması ve zamanla artması sebebiyle, bir ürünü yıllardır kullanıyor olsanız bile, bir içerikten alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz.

Ne yazık ki, alerjik reaksiyon bir kere oluştuysa, genellikle yeniden oluşur. Kozmetik maddelere karşı bir alerjik reaksiyon gösteren kişiler, ürünün kullanımını aniden bırakmalıdırlar. Kendilerine zarar vermeyecek kozmetik formülünü test ederek öğrenebilir. Eğer reaksiyon devam ederse, bir doktora danışmaları önerilir.

Tavşan dudağı

Anne karnında gelişen ceninde (embriyoda) üst dudak ve damak üç ayrı doku kitlesinin birleşmesinden meydana gelir. Alın bölgesinden aşağı doğru alın-burun uzantısı, her iki yandan orta çizgiye doğru da üst çene uzantıları ilerler. Alın burun uzantısı, üst dudağın ortasını, burnu, alnı ve sert damağın en ön kısmını yapar. Üst çene uzantılarından biri veya her ikisi alın, burun uzantısıyla burun altında birleşmemesi halinde üst dudağın dış bölgesi orta kısmından ayrı kalır. Bu tip görünüşteki dudaklara "tavşan dudağı" denir. Yalnız sağda, yalnız solda veya iki taraflı olabilir.

Tedavisi

Bir plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılır. Dudak ve damak bir arada yarıksa, bebek emmediğinden büyümesi gecikir. Çocuk bir yaşına kadar ameliyat edilmez. Ameliyat çocuk konuşmayı öğrenmeden yapılmalıdır. Şekil bozukluğu sadece dudağa aitse ve çocuk emebiliyorsa ameliyata üç yaşından sonra başvurulabilir.

Sözlükte "dudak" ne demek?

1. Ağzın, dişleri örten ve dışarıya doğru az ya da çok kıvrılan üst ve alt kenarlarından her biri.
2. Kadın cinsel organının kenarlarındaki zarımsı kıvrımlardan her biri.

Cümle içinde kullanımı

Birdenbire kavalı dudaklarına götürdü ve üfürmeye başladı.
- H. E. Adıvar

Dudak kelimesinin ingilizcesi

n. lip

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç