Dsn (data source name) nedir?

Dsn kısaltması İngilizce "Data Source Name" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe'de "Veri Kaynak Adı" anlamına gelmektedir.

Dsn; Bir Açık Veritabanı Bağlantısı (ODBC) sürücüsü bağlanmak için gereken belirli bir veritabanı hakkında bilgi içeren bir veri yapısıdır.

Geliştiriciler her veritabanı için ayrı bir Dsn oluşturur. Belirli bir veritabanına bağlanmak için, geliştirici bir program dahilinde Dsn belirtir.

ODBC veri tabanına erişimi sağlayan bir standarttır. Oracle, SQL Server, Sybase, Interbase, Paradox gibi bir çok veri tabanı sistemine erişimi sağlar. Microsoft işletim sistemlerinde DSN tanımlayarak veri tabanlarına ulaşılabilir.

Dsn (deviated nasal septum) nedir?

Dsn kısaltması İngilizce "deviated nasal septum" kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Dsn bir tıp terimidir. Dsn; Burun bölmesinde bir yer değiştirme içeren fiziksel bir hastalıktır. Septum deviasyonu adıylada bilinir. Septumun anormal olarak sağa veya sola yönelip etkilenen hava pasajında tıkanıklığa neden olmasıdır. Burun tıkanıklığı şikayeti, Kulak Burun Boğaz (KBB) polikliniğinde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu şikayete en sık sebep olan patoloji ise dsn'dir.

Solunum sisteminin en üst bölümünü oluşturan burun, yüzün en çıkıntılı ve zayıf bölgesidir. Bu nedenle yüz travmaları sonucu en fazla etkilenen kısımdır Toplumun %75-80’inde burunda bazı anatomik deformiteler bulunmaktadır. Dsn, burunda en sık görülen yapısal anomalidir. Bilgisayarlı tomografi (BT) ile yapılan bir çalışmada insidansı %40 olarak bulunmuştur.

Dsn (deviated nasal septum) tanısı

Dsn (deviated nasal septum) tanısı, hastanın şikayetleri, anterior rinoskopi ve nazal endoskopi bulgularına göre konmaktadır.

Dsn tanısı anterior rinoskopi veya endoskopik olarak konulabilir. Anterior deviasyonlar ve kaudal septum deformasyonları direkt göz bakısı ile bile görülebilmektedir. Posteriordaki deviasyonlar için ise endoskopik muayene gerekebilir. Nazal kavitenin en dar yeri olan nazal valv, en çok semptoma neden olan deviasyon bölgesidir. Yanağı yana çekerek yapılan Cottle testi bu bölgedeki tıkanıklıkları göstermede faydalıdır.

Dsn görülme sıklığı hangi faktörlere göre değişir?

Dsn görülme sıklığıı yaş, cinsiyet, ırk ve toplumlar arasında farklılık gösterir.

Dsn belirtileri

1. Burundan nefes alma güçlüğü,

2. Devamlı ağızdan nefes almaya bağlı boğazda kuruma, yanma, yabancı cisim hissi,

3. Horlama, bazen uykuda nefes kesilmeleri,

4. Baş / yüz ağrısı,

5. Tekrarlayan sinüs iltihapları,

6. Gırtlak ve bronş iltihapları,

7. Orta kulağı havalandıran östaki borusu nezlesi ve orta kulak iltihaplarına eğilim.

Dsn tedavisi

Girişim lokal veya genel anestezi (narkoz) altında yapılır. Narkoz girişimine ait özel riskler ile ilgili olarak, anestezi (narkoz) uzmanı doktor ile görüşebilirsiniz. Lokal anestezi uygulaması nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlarla ilgili aşağıda bilgi sunulmuştur. Ameliyat burun içinden yapılır. Anesteziyi takiben burun bölmesi üzerindeki örtü tabakası (mukoza) kesilir ve burun bölmesinin üzerinden ayrılır. Kıkırdak ve kemikteki eğri ve fazla olan kısımlar çıkartılarak, burun bölmesi düzeltilir. Eğer burun içindeki etler de (konkalar) çok büyük ve solunumu zorlaştırıyorsa, aynı zamanda burun etlerinin de fazla olan kısmı çıkarılarak veya yakılarak (koterize edilerek) küçültülür. Ameliyatın sonunda burun içine genellikle tamponlar yerleştirilir ve bunlar 48-72 saat sonra alınır. Burun bölmesi eğriliğinin tedavisi için günümüzde başka bir tedavi yöntemi yoktur.

Dosya uzantısı olarak dsn nedir?

Dsn aynı zaman da bir dosya uzantısıdır. Dsn uzantılı dosyaları veritabanı dosyalarıdır. Dsn uzantılı dosyalar şu programlarla ilişkilendirilmiştir: OrCAD Schematic Capture Schematic File (Cadence Design Systems Inc.), OLE DB Provider for ODBC (Microsoft Corporation), Object System Designer Design, CD Stomper Pro, ISIS Schematic Capture Schematic File (Labcenter Electronics Ltd) ve FileViewPro. .Dsn, veri kaynağı, isim ve dizin, bağlantı sürücüleri, sunucu adresleri, kullanıcı ID türü ve şifre formunda farklı veri tabanı istemcilerinin özelliklerini belirtir. SQL Sunucusu gibi ODBC sürücüleri kullanılarak belirli bir veri tabanına bağlanabilir.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç