Dostluk nedir?

Dostluk, zevklerin ve düşüncelerin uyuşmasıdır.

Dostluk kişisel çıkar karşısında kurulan bir ilişki değildir. Hiç beklenmedik bir anında kalbine doğan sıcacık bir duygudur dostluk. Sevinçtir, üzüntüdür, anlamaktır, hatırlanmaktır, sonsuza dek olan arkadaşlıktır. Dostluklarda zamanın önemi olmamalı, basın ne zaman sıkışırsa sıkışsın, koşabilmeli, kapısını çaldığında gözlerindeki o bakışı anlayabilmeli. İhtiyaç duyduğunda omuzlarına yaslanabilmeli, kardeş olabilmeyi yazmalı düşüncelerine insan.

En gizli sırlarını bile verebilmeli, övüldüğünde değil, yuhalandığında durup koluna girebilmeli sana senden çok güvenen bir sırdaş olmalı. Göz bebekleri bulutlandığında yaklaşan fırtınayı sezebilmelisin. Dostluklar hiçbir menfaate dayanılmadan sadece bir sevgi üzerine kurulursa daha kalıcı olur. Aksi taktirde ellerimize aldığımız kum taneleri gibi parmaklarımızın arasından farkında olmadan kayıp gider.

Hz.Muhammed dostluk hakkında söyledikleri

Dostunu severken ölçülü sev. Belki bir gün düşmanın olabilir. Dargın olduğun zaman da ölçülü ol ki bir gün dost olursun. Sonra da yaptığına pişman olursun.

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin dostluk hakkında söyledikleri

İnsan dostunun huyunu alır. Şems-i Tebrizi Şam’a döndüğünde, Mevlana Celaleddin için onun yokluğu dayanılmazdır. Şems’in varlığını kabullenememiş kimseler, Mevlana Celaleddin’e ileri geri laflar etmişlerdir. Mevlana’nın bu kimselerden birine verdiği cevap şöyledir:

"Onun ışığı vurmazdan önce ölü bir nakıştım sadece taş duvarlarınızda. O, elindeki yay ile vurmazdan önce tellerime; hep aynı nameyi çalıp söyleyen, kendi sesine yabancı bir kuru rebaptım. ben onun avucunda bağlar, bahçeler ağaçlar görür; deryalar gibi geniş, deryalar kadar berrak sular görürüm. Onun avucunda çıkan ağaçların gölgesinde dinlenirim. Lakin siz bunların hiçbirini göremezsiniz."

Hz. Ali'nin dostluk hakkında söyledikleri

Garip insan, hiç dostu olmayandır.

Pir Sultan Abdal'ın dostluk hakkında söyledikleri

Hiç ellerin taşı bana değmez, ille dostun gülü yaralar beni.

Dostluk kelimesinin sözlük anlamı nedir?

1- Dost olma durumu; dostça davranış.

Yorumlar

Mecan 31.01.2017
Dost demek kara günde yaninda olmak degil *istersen dalarım kardeşim demektir
Cevapla
Yahya 15.01.2017
Güzel iyi omuş Teşekkürler
Cevapla
@Aleyna tilki 28.12.2016
Dost,, arkadaslarini sevmektir. Ya da dostlasmis hali dost akraba durumuna dostluk anlayışı denir???)
Cevapla
Günahkar Kılıç Yasuo 12.12.2016
ADAMSINIZ!!
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç