Donanım nedir?

Donanım, bir iş ya da görevin yapılması için sahip olunan alet, edevat, (eski dilde teçhizat) demektir.

Günlük kullanımda bu sözcük genellikle bilgisayar donanımı kavramını çağrıştırır. Bilişim sektöründe bilgisayarın elle tutulup gözle görülen tüm fiziksel parçalarına Donanım denir.

Bir bilgisayara dışarıdan bakıldığında, somut olarak, var olduğu görülen parçalara donanım adı verilmektedir. Donanımı, bilgisayarın çalışması için gerekli araç; ve gereçler olarak da tanımlayabiliriz. Donanımın, elle tutulur; gözle görülür bilgisayar parçaları olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Donanım çeşitleri ise iki farklı grupta yer almaktadır. Donanım çeşitlerini iç donanım, ve dış donanım olarak belirtecek olursak, iö donanımın kasa içerisinde yer alan donanım, dış donanımın ise, kasa dışında yer alan donanım olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Donanım önekleri arasında, kasa, monitör, klavye, mouse, yazıcı, ekran kartı, RAM, hoparlör, mikrofon, bağlantı kabloları, işlemci, anakart… gibi bilgisayar elemanlarından söz edebiliriz.

İç donanım parçaları

Anakart: Üzerinde slot ve soketlerin bulunduğu diğer tüm birimlerin üzerine takıldığı ve birimler arası iletişimi sağlayan temel karttır.

İşlemci (CPU – Central Process Unit – Merkezi İşlemci Bilimi): Bilgisayardaki aritmatiksel ve matematiksel işlemlerin yapıldığı birimdir. Bilgisayarın beynidir. Bilgisayarın hızını etkileyen en önemli parçalardan biridir.

RAM (Random Access Memory – Rasgele Erişimli Bellek): Bilgisayarın geçici belleğidir. Bilgisayarın çalışması

Sabit Disk (Harddisk – HDD): Bilgisayarda bilgilerimizin kalıcı olarak saklandığı birimdir. Dosya ve klasörleri sakladığımız, işletim sistemini kurduğumuz donanım birimidir.

Ses Kartı: Bilgisayarda oluşan sesi dışarı aktaran mikrofon ve diğer cihazların bilgisayara bağlanmasını sağlayan genişleme kartıdır.

Ekran Kartı: Bilgisayarda oluşan görüntüyü işleyip monitöre veya diğer görüntü birimlerine gönderen genişleme kartıdır.

Ethernet (Ağ Kartı): Bilgisayarlarla ağın iletişim kurmasını sağlayan ağa fiziksel olarak bağlanan ağ arabirim kartıdır

Modem: Bilgisayarın internete bağlanmasını sağlayan karttır

Dış donanım parçaları

Kasa (Sistem Birimi): İç donanım birimlerinin bir arada bulunmasını ve muhafazasını sağlayan donanım birimidir.

Klavye: Üzerinde harfler, rakamlar, özel karakter ve özel fonksiyonların bulunduğu bilgisayara veri girişini sağlayan giriş birimidir.

Fare: Ekrandaki imleci hareket ettiren işletim sistemindeki program ve uygulamaları kolaylıkla çalıştırmamızı sağlayan giriş birimidir.

Hoparlör: Ses kartından gelen ses sinyallerini kulağımızın duyacağı titreşimlere çeviren çıkış birimidir.

Kulaklık: Daha çok hoparlör yerine kullanılan ve oluşturduğu sesleri kullanan kişinin dışında başka kişilerin pek duyamadığı, bilgisayar ya da herhangi bir müzik aleti üzerindeki jaklardan yararlanılarak kullanılan çıkış birimidir.

Yazıcı: Bilgisayarda ürettiğimiz yazı, resim, fotoğraf gibi belgeleri kağıt gibi materyallere basılmasını sağlayan çıkış birimidir.

Tarayıcı: Basılı bir belgeyi bilgisayarımıza aktarmak için kullandığımız giriş birimidir.

Monitör (Ekran): Bilgisayar ile kullanıcı arasındaki görsel iletişimi sağlayan çıkış birimidir. Eğer monitör dokunmatik olursa hem giriş hem çıkış birimi olarak çalışır.

Sözlükte "donanım" ne demek?

1. Donanmaya donatmaya yarayan nesneler; bir gemi direğine, bir yelkene ya da başka bir parçaya bağlı bulunan halat ve makara gibi manevra araçları.
2. Bir etkinlikte, bir işte başarıya ulaşmak amacıyla edinilenlerin tümü.
3. Bilgisayarı oluşturan gereçlerin tümü.

Donanım kelimesinin ingilizcesi

n. accoutrements, rigging, appointments, rig, equipment, furnishing, hardware, accoutrement, equipage, gear, implement, tackle

Yorumlar

Sfghhuık 24.10.2018
Teşekkürler
Cevapla
kuzey b 25.12.2017
süper olmuş adamsınnnn :)
Cevapla
Arda 16.11.2017
Sagolun
Cevapla
betül 12.11.2017
çok teşekkürler sizler sayesinde bir adım önde ilerleyip sınavı kazanmaya gayret edeceğim...
Cevapla
Yusuf Emre 25.06.2017
Sağolun Belkide Sizin Sayenizde Bilişim Dersine 1 Adım Önde Başlayacak Bilgiye Sahip Oldum Çok Teşekkürler
Cevapla
ibrahim 18.03.2017
teşekkürler proje ödevimi yaptım çok teşekürler KAZIM ÖZALP ORTA OKULU SELAMI VAR :)
Cevapla
yusuf 22.12.2016
teşekkürler performans ödevimi yaptım
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç