Dolama nedir?

El parmaklarının tırnak etrafındaki yumuşak kısmının iltihabıdır.

İltihap bazan kemiğe kadar işler. Dolama çıkan parmak şişer, çok sancı yapar. Alkol pansumanı iyi gelir. Dolama cerahatlenince, küçük bir ameliyatla bu cerahati akıtmak gerekir. Çoğunlukla küçük bir delici yaralanmayı takiben, parmak ucu içine giren mikroplar kısa zamanda çoğalarak bir iltihap meydana getirirler.

Biriken iltihap abse şeklini alır ve parmak ucunda bir gerginlik yapar. Absenin yaptığı baskı neticesinde küçük damarlar kapanarak parmak ucunda bir kansızlık meydana gelir. Mikroplar arasında en çok dolamaya sebep olanlar stafilokoklardır. Daha sonra sırasıyla streptokoklar, e.coli, proteuslar gelir.

Kırmızılık, şişlik ve ağrıdır. Bastırılınca bir dalgalanma hissi verir. Hareketleri şişlik ve ağrıdan dolayı kısıtlanmıştır. bazen kendiliğinden boşalabilen bu iltihap, ihmal edildiği takdirde kemiklerin de iltihaplanmasıyla bir osteomiyelit (kemik ve kemik iliği iltihabı) ile sonuçlanabilir. Bu sebeple hemen doktora başvurmalıdır.

dolama

Tedavisi cerrahi olarak abseyi boşaltmaktır. Bunun için parmak, ya tırnak ucuna veya parmak eksenine paralel bir biçimde kesilir. Birincisi iz bırakmaması ve his duyusunu bozmamasından dolayı tercih edilir. Cerrahi müdahaleden sonra kuvvetli bir antibiyotik tedavisi yapılmalıdır. Tüm mikroplar içinde dolama rahatsızlığına en fazla sebep olan mikrobun ismi stafilokok’dur. Dolama hastalığının farklı bir çeşidineyse mantar iltihaplanması neden olmaktadır, bu durum şeker hastası kişilerin parmaklarını ve ellerini uzunca bir zaman suda beklettikleri durumlarda oluşur.

Mantar iltihabı yavaş yavaş gelişen bir hastalıktır ama aynı zamanda inatçı da bir hastalıktır. Kimi zaman bakteri ve mantar aynı anda bulunmaktadır, bu nedenden dolayı şişme ve iltihap daha büyük olur. Akut adı verilen bir iltihap, kişinin tırnağının etrafından ve epidermis kısmından dolaşmak suretiyle, bu bölgelerin al kısmına işler ve acıya sebep olan bir apse oluşmasına neden olur. Tırnak yapısının altındaki ve bitişik dip kısmındaki deri kabarıp acı verir. Bu durumda tırnak etten ayrılabilmektedir.

Dolama hastalığının iyileşme süreci

Bize en çok iletilen sorunların başında parmakta dolama nasıl geçer şeklinde olduğu için dolama hastalığı iyileştirme süreci başlığı ile konuya ek bilgi eklenmilştir. Parmakta dolama nasıl tedavi edilir nasıl iyileşir, il olarak sıcak bir dus kişiye iyi gelecektir.

Bu sıcak su dolama tedavisi, şişen dokuların iltihaplarının kırılmasına ve inmesine yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra dolamanın tedavisi antibakteriyel bir ilaç ya da madde uygulanabilir, bu iltihabın geçmesine yardımcı olacaktır. Ya da bir mantar iltihaplanması durumu mevcutsa, yüzde 1 oranda gentian violet adı verilen çözelti uygulanabilir.

Dolama nasıl tedavi edilir?

Peki dolama nasıl tedavi edilir öncelikle cerrahi müdahale ile apse-iltihap boşaltılmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için parmağı kesmek gerekmektedir. Parmak, tırnak ucuna paralel ya da dik bir biçimde kesilmelidir. İlk durum, iz kalmaması ve parmaktan alınan his duyusunun yitirilmemesi için daha çok tercih edilmektedir. Cerrahi operasyondan sonraki süreçte tedavinin işe yaraması için düzenli ve kuvvetli bir antibiyotik tedavisine devam edilmelidir.

Sözlükte "dolama" ne demek?

1. Dolamak eylemi.
2. Tırnak yöresindeki yumuşak bölümlerin, kimi kez de kemiğin yangılanmasından ileri gelen ağrılı şiş.
3. Giysilerin üstüne giyilen, önü açık bir tür üstlük.

Cümle içinde kullanımı

Başıma bir dolama sarıp vardım hocanın durağına.
- T. Oflazoğlu

Dolama kelimesinin ingilizcesi

n. winding, dolman, whitlow, felon

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç