Distribütör nedir?

Kelime olarak manası dağıtıcı demektir. İçten yanmalı motorlarda, indüksiyon bobini ile elde edilen yüksek gerilimli elektrik akımını bujilere dağıtan elemana distribütör denir.

Yani motorlarda ateşleme tertibatının bir parçasıdır. motor silindirlerindeki supapların açılıp kapanmasıyla ahenkli olarak elektrik akımının geçmesini sağlar. Ateşlemenin düzenli bir şekilde devam edebilmesi için, distribütör, bir dişli tertibatla motorun kam mili tarafından idare edilir.

Bazen bir cihazın satış fiyatının 500 TL'ye kadar geniş bir fiyat bandında olduğuna şahit oluyoruz. Peki bu fark nereden kaynaklanıyor? İnternette sahte ürün satışı yapan dolandırıcıları bir kenara koyalım ve orijinal cihazları farklı fiyatlara satan mağazalara bakalım. Bir akıllı telefonu ele alalım, bu akıllı telefonun ülkemizde bir distribütörü yani üretici firmanın resmi dağıtıcısı varsa bu cihaz için sunulan servis hizmeti, satış ve dağıtım maliyetleri ve pazarlama gibi maliyetlerİ budistribütör üstleniyor.

Marka gerektiğinde cihazı sıfırıyla değiştirme garantisini de sunmaktadır. Aynı akıllı telefon yurt dışından ithalat yoluyla ülkemize getirilip ve distribütörden bağımsız olarak satılabilmektedir. Buna nasıl izin veriliyor diye soracak olursanız, serbest piyasa ekonomisinde buna engel bir kanun olmadığını belirtelim. Distribütörün aksine minimum maliyetle cihazı satışa sunan ithalatçı firmanın giderleri daha düşük olduğundan daha uygun fiyata satış yapabilmektedir. Bu cihazlar da garanti kapsamındadır ancak bu garantiden marka değil ithalatçı firma sorumludur.

İthalatçı garantili bir cihaz satın aldınız ve sorunla karşılaştınız, bu durumda muhatabınız ithalatçı firma olacaktır. Birçok markanın yetkili servisinde ithalatçı garantili cihazlar için hizmet verilmemektedir. Distribütörlerin sattıkları cihazların seri numaraları marka tarafında kayıtlı olduğundan üretim hatası vb. bir durumda garanti kapsamında servis sunulmaktadır. İthalatçı garantili ürünlerde sunulan garantinin kısıtlı olduğu ise bilinen bir gerçek.

Özetle ithalatçı firmaların getirdiği cihazları ucuza alırken risk de alıyorsunuz, daha az ödeyerek kısıtlı bir garanti ve servisten yararlanıyorsunuz. Eğer bu riski göze alıyorsanız bu cihazları tercih edebilirsiniz. Eğer risk almak istemiyor ve markanın güvencesinde cihaz almak istiyorsanız distribütör garantili cihaz tercih etmeniz de fayda var.

Sözlükte "distribütör" ne demek?

1. Dağıtıcı.

Distribütör kelimesinin ingilizcesi

[distributor] n. one that markets a commodity, wholesaler; one that allots or dispenses, one that hands out
n. distributor, distributer, agent
Köken: Fransızca

Distribütör ne demek? (Ekonomi)

(Distribütör) Bir üretici firma tarafından ya tek başına ya da tercihli olarak onun mal ve hizmetlerini satın alma ve satma hakkı verilmiş olan acentalardır. Genellikle belirli bir coğrafi bölge veya piyasa esasına göre faaliyet gösterebilirler.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç