Dev sol nedir?

1970'li yılların başlarında dev yol olarak faaliyet gösteren örgüt 1978 yılının ortalarında devrimci yol taraftarı olan Bülent Uluer, Paşa Güven ve Dursun Karataş'ın başında olduğu bir grup, devrimci yol merkezi ile çeşitli konularda uyuşmazlık içinde olduklarını, ayrıca kendilerine Ankara tarafından güvenilmediği ve bu nedenle de başlarına Ankara'dan sorumlular verildiğini bunun için Devrimci Yol'un merkezi ile ilişkilerini askıya aldıklarını açıklamışlardır.

Bir süre Askıcılar olarak adlandırılan İstanbul merkezli bu grupla dev yol merkezi bir dizi görüşmeler yaptıysa da sorun çözülememiştir. Bir süre sonra bir broşür ve ardından Devrimci Sol isimli bir dergi çıkarılarak ayrı bir örgütlenme süreci başlatılmıştır. 1980 Darbesi sonrasında örgütün üyelerinin büyük çoğunluğu cezaevine girdi. 1981 yılında açılan Devrimci Sol ana davasında sanık sayısı 1243'ü bulmuştur.

1. Ordu Sıkıyönetim Mahkemesi 11 yıllık bir yargılamanın ardından sanıklara "örgüt yöneticiliği yapma", "adam öldürme", "kamu malına zarar verme", "polise mukavemet" gibi çeşitli suçlardan dolayı 250 idam ve çeşitli müebbet cezaları istendi. Verilen cezalar şartlı tahliye ve özgürlük eylemleri yüzünden boş salona okundu, 43 idam ve yüzlerce çeşitli müebbet ve hapis cezaları verildi.

Dava cezalar sanıklara tebliğ edildikten sonra yargıtaya gönderildi. 2005 yılında Yargıtay, dosyada evrak eksiklikleri olduğu gerekçesiyle kararı usul yönünden bozdu.[2] 30 yıl sonra verilen cezalarda 39 sanığa müebbet cezası verilmiştir. 1993'te dhkp c adını alan terör örgütü. örgüt içerisinde başlayan görüş ayrılıkları çatışmalara dönüşmüş ve dursun karataş önderliğindeki grup dhkp-c'yi kurmuştur. dursun karataş kendisine muhalif birçok ismi ortadan kaldırmıştır.

Yorumlar

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Yorum ekle

Vazgeç