Deri nedir?

İnsan ve hayvanların vücudunu kaplayan örtünün adıdır. İnsan derisi ortalama 1 mm. kalınlığındadır. İki ana kısımdan meydana gelir:

1. Üst deri: Bu kısım da üç tabakadır. En üst tabakada ölü hücreler bulunur. İkinci tabakada derinin rengini veren «malpigi» hücreleri vardır. Üçüncü yani en alt tabakası ise daima üreyen hücrelerden meydana gelmiştir. Bu kısım, ölüp dökülen hücrelerin yerine yenisini yapar.

2. Altderi: Üstderi gibi tabakalardan meydana gelmiş, fakat kıvrımlar halinde üstderinin içine sokulmuş bir tabakadır. Bu kısımda kan damarları, dokunma cisimcikleri, yağ ve ter bezleri vardır. Ter bezleri incecik boru yumakları halinde üstderinin yüzüne açılır. Bunların meydana getirdiği gözenekler deri solunumunu sağlar. Kirli vücutta bu gözenekler tıkanacağından deri solunumu zorlaşır.

Deri dokunma duyumuzun organı olduğu gibi başka işler de görür. Bir defa suyu geçirmez, sağlam ve esnek olduğu için kasları çarpma ve sürtmelere karşı korur. Zehirli maddeleri kolay kolay emmez, asitlere karşı dayanaklıdır. Devamlı olarak gaz alışverişi yaptığı için solunum sistemimizin çalışmasına da yardım eder. Dokunum duyumuzla ilgili merkezler derinin üzerine aralıklı olarak yayılmıştır.

Bu sayede acıma, basınç, gıdıklama, sıcaklık, soğukluk gibi duyuları alırız. Ayrıca derinin dokunum duyumları sayesinde de eklem ve kirişlerimizdeki ağrılar hissederiz. Bu sayede vücudumuzun genel durumundan haberdar oluruz. Deri de diğer organlarımız gibi hastalanır. Deri hastalıkları son derece çeşitlidir. En önemli deri hastalıkları pelagra, uyuz, egzama, lupus, yılancık, kurdeşen, ergenlik, dizidros'tur. Öte yandan kızıl, kızamık, çiçek gibi hastalıklarda ve çeşitli alerjilerde deride döküntüler görülür. Ancak bunlar deri hastalığı değildir.

deri

Epidermis

Derinin en üst kısmındaki sert kısmıdır. El ayaları ve ayak tabanları bu kısmın en kalın olduğu yerlerdir. Diğer vücut kısımlarında deri nispeten incedir. Epidermisin birçok büklüm yerleri ve bunların arasında çıkıntı yapan çizgileri vardır. Derinin üst kısmının bu engebeli hali ona cisimleri tutmada ve düz yüzeyler üzerinde yapılan çalışmalarda rahatlık sağlar. Parmak uçlarındaki çizgiler her kişide ayrı olup, suçluların yakalanmasında bu özellikten yararlanılmaktadır. Epidermis tabakası yağ bezelerinden salgılanan yağlı, su geçirmez bir salgı ile sıvalıdır. Yine derinin üst kısmında bulunan keratin adlı protein su geçirmez özelliktedir. Nasırlar ve deri kalınlaşmaları üst derinin aşırı geliştiği yerlerdir. Bunlar mekanik tesirlere karşı meydana gelirler.

Derinin rengi epidermisin ihtiva ettiği melanin adlı pigmente (boyalı maddeye) bağlıdır. Derinin kendi rengi açık yeşilimsi olup, bu renk kan damarlarının verdiği pembelik ve melaninin verdiği kahverengilikle karışarak deri esas rengini alır. Koyu renk derili insanların derileri çok miktarda melanin ihtiva eder. Güneş ışınları melanin imal eden hücreleri uyararak daha fazla çalışmalarını sağlar. Güneşte kalma ile rengin koyulaşmasının sebepi budur. Benler ve esmer lekeler epidermisin alt tabakalarında yer alırlar. Günlük işlerdeki sürtünmeler ve giyilen elbiseler, epidermisin üst tabakalarındaki hücrelerin dökülmesine sebep olur. Bu hücrelerin yenilenmesi epidermisin alt tabakalarındaki hücrelerin üste doğru gelişmeleri ile olur. Ephidermis katının kan dolaşımı yoktur. Buradaki canlı hücreler alttaki dermis tabakasından besin ihtiyaçlarını karşılar.

Dermis

Derinin altta bulunan tabakasıdır. Elastik ve kollagen (katılgan) lifler adı verilen bağ dokusu iplikçikleri arasında ter bezleri, yağ bezleri, kan damarları, kıl kökleri ve sinirler ihtiva eder. Üst kısmında bulunan ve kesitinde girinti ve çıkıntıları gösteren (dalgalanmaları olan) kısım epidermisin deri üzerinde görülen büklümlerini yapar. Alttaki kat ise kollagen (katılgan) lif toplulukları ihtiva eder. Terleme, dermiste yumaklaşmış kanallardan meydana gelmiş ter bezlerinden olur. Derinin üzerindeki terin buharlaşması vücuda ısı kaybettirerek vücut hararetinin regülasyonunu (düzenlenmesini) sağlar. Aşırı olmayan sıcaklıklarda ter hemen buharlaşarak bir ferahlık hissi verir. Daha yüksek sıcaklıklarda ve özellikle havanın nemli olduğu durumlarda ter deride birikerek buharlaşamaz. Bu da sıkıntı hissi verir. Terbezlerinde tıkanma olursa deride iğnelenme hissi doğar. Terleme ile tuz (NaCl) kaybedilir.

Tuz kaybı yerine konamayacak olursa, vücudun elektrolit dengesi bozulur ve adale krampları husule gelebilir. Terle aşırı tuz atılmasına "pankreasın kistik fibrozu" denilen hastalıkta rastlanır. Derinin yağ salgılayan bezeleri genellikle kıl kökleri ile temastadır ve ifrazatlarını buralara boşaltırlar. Bu bezeler saçlı deri ve yüzde bol miktarda olmalarına karşılık ayak tabanları ile el ayalarında bulunmazlar. Ergenlik çağında ortaya çıkan sivilceler (akne) kir ve yağın bu bezelerin ağzını tıkamasından olur. Deride dokunma, sıcak ve soğuk duyuları için özel reseptörler bulunur. Ağrı hissi ise deride sonlanan çıplak sinir uçları tarafından algılanır. Ağrı ileten lifler de hızlı ve yavaş iletenler olarak ikiye ayrılırlar. Temas alıcılarının yoğunluğu vücuttaki bölümlere göre çok değişiklik gösterir. Parmak uçlarında iki temas reseptörü arasındaki mesafe 2.3 mm iken sırtta bu mesafe 67 milimetreye kadar çıkar.

Kan dolaşımı ile ısı regülasyonu (düzenlenmesi):Deriye gelen kan akımı iki amaçla ayarlanır. Derinin beslenmesi ve vücut ısısının düzenlenmesi. Akım, damarların kasılarak daralması ve gevşeyerek genişlemesiyle ayarlanır. Bu ayarlama derideki damarların duvarlarında bulunan sinirler aracılığıyla olur. Geniş sinir sistemi ağı, vücuttaki organların, bu arada derinin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Vücut ısıtılacak olursa deri damarları genişleyerek deriye soğutulmak üzere daha fazla kan getirilir. Aynı şekilde derinin soğutulması da damarları kasar ve az miktar kan deri ile temasa geçer. Bu şekilde kanın sıcaklığı muhafaza edilir. Ayrıca deri fizyolojisindeki isbat edilmiş bir hakikat da, terleme sırasında ortaya çıkan enzimlerin, kuvvetli bir damar genişletici olan Bradikininin kana verilmesini temin ettiği hususudur. Vücudun otonom sinir sistemini etkileyen ruhi faktörler derideki damarların kasılmasına sebep olurlar. Korkan kişinin yüzünün bembeyaz olması bundandır.

Hipodermis

Derinin hemen altında bulunan bu tabaka az miktarda yağ dokusu ihtiva eder ve vücutta yağın depolandığı en önemli kısımdır. Şişmanlarda bu bölüm santimetrelerce kalınlığa varabilir. Aşırı olmamak şartıyla yağ dokusu sıcaklık muhafazası, enerji depolanması ve dayanıklılık açısından faydalıdır. Tırnaklar parmak uçlarında bulunan boynuzsu tabakalar olup, epidermis tabakalarından birinin değişmiş halidir. Tırnak, tırnak yatağının dibindeki kökten sürer, kökün arızaları tırnaklarda bozukluklara sebep olur.

Derinin korunması

Deri yumuşak tahriş etmeyen bir sabunla yıkanmalıdır. Uzun zaman güneşte ve sert rüzgar altında kalmamalıdır. beslenme her organ için olduğu gibi deri için de önemlidir. Yaşla birlikte deri incelir yağ dokusunu kaybeder. Katılgan ve elastik lifler giderek harap olur ve deri elastikiyetini kaybeder. Güneş ve rüzgar da deriyi yaşlandıran amillerdir. Bu yüzden elbise ile örtülü bulunan deri, daha canlı ve taze kalmaktadır. Aşırı ultraviyole ışını alan (deniz kenarında çok duran) kimselerin deri kanserine yakalanma ihtimalleri yüksektir.

Hayvanlarda deri

Genel özellikler bakımından ve vazife açısından insan derisinden bir kısım farklılıklar gösterir. Deri, hayvanlarda daha büyük işler üstlenmiştir. Soğuğa ve sıcağa karşı koruyucu, dış te’sirleri önleyici vazife yapar. Hayvanların yaşadıkları bölgeye, iklime ve tabiat şartına göre derilerinin kalınlığı değişir, kıllanması artar, bazı uçucularda kıllar tüy şeklini alır.

Sözlükte "deri" ne demek?

1. Bu deriden yapılmış; işlenerek kullanılır duruma getirilmiş hayvan derisi.
2. Soyulmadan yenen yemişlerin ince kabuğu ya da soyulan yemişlerde kabuk altındaki zar.
3. İnsan ve hayvan vücudunu kaplayan, tüy, kıl ya da pulla kaplı örtü, cilt.

Deri kelimesinin ingilizcesi

[Deri] n. family name
n. Deri, family name; Arieh Deri, former Israeli Minister of the Interior
n. Deri, family name

Yorumlar

deniz 21.10.2017
site cok güzel kardesimin isine yaradı bende bu siteyi iyi buldum herkese tavsiye ederim
Cevapla

Yorum ekle

Vazgeç